fot. flickr.com

Papież Franciszek udaje się z pielgrzymką do Bułgarii i Macedonii Północnej

Ojciec Święty Franciszek wyrusza w trzydniową podróż apostolską do Bułgarii i Macedonii Północnej. Będzie to 29. pielgrzymka papieża. Podczas pobytu w Bułgarii Biskup Rzymu odwiedzi obóz uchodźców koło Sofii. Z kolei w stolicy Macedonii odda hołd świętej Matce Teresie z Kalkuty, którą kanonizował trzy lata temu.

W podróż papieską wpisuje się również szereg spotkań z przedstawicielami władz rządowych i samorządowych Bułgarii i Macedonii. Głównym przesłaniem wizyty apostolskiej Ojca Świętego Franciszka jest wspólna modlitwa o pokój.

Biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski wskazał, że podróż do Bułgarii i Macedonii nie będzie łatwa.

– Papież Franciszek przybywa do Bułgarii na zaproszenie władz państwowych i Kościoła katolickiego, a nie na zaproszenie prawosławnych, których obecność podczas tej wizyty będzie bardzo dyskretna i nieliczna. Nie jest to niestety pielgrzymka ekumeniczna. Jest ona raczej utwierdzeniem w wierze katolickiej tamtejszych katolików, których jest około 50 tys., wśród milionowych rzesz prawosławnych. Podobny charakter ma 10-godzinna wizyta w Macedonii Północnej. Tam również katolików jest bardzo mało – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Chrostowski.

W ciągu trzydniowej podróży do Bułgarii i Macedonii Papież wygłosi 12 przemówień i homilii.

Ojciec Święty Franciszek jest drugim Biskupem Rzymu – po św. Janie Pawle II – który odwiedzi Bułgarię i pierwszym, który będzie gościć w Macedonii Północnej. Papieska podróż apostolska zakończy się we wtorek.

RIRM

drukuj