fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: powołania rodzą się na modlitwie i z modlitwy

Powołania rodzą się na modlitwie i z modlitwy; i tylko dzięki modlitwie mogą wytrwać i przynieść owoc – powiedział Ojciec Święty Franciszek przed modlitwą Regina Coeli.

W rozważaniach papież nawiązał do obchodzonej Niedzieli Dobrego Pasterza, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o powołania.

W Ewangelii o Dobrym Pasterzu Jezus ukazany jest, jako Ten, który zna swoje owce, miłuje je i oddaje za nie swoje życie. Papież powiedział, że w tym przesłaniu Jezusa wzywa nas do uczestnictwa w swojej relacji z Ojcem.

Jeśli czuję się pociągany przez Jezusa, jeśli Jego głos rozgrzewa moje serce, dzieje się to dzięki łasce Boga Ojca, który zasiał w moim wnętrzu pragnienie miłości; pragnienie prawdy, życia i piękna. A Jezus jest tym wszystkim w całej pełni. To pozwala nam zrozumieć misterium powołania, zwłaszcza powołania do szczególnej konsekracji – mówił Ojciec Święty.

Papież zauważył przy tym, że czasem Jezus powołuje nas, ale my nie zdajemy sobie z tego sprawy, że to On. W tym kontekście Papież pytał młodych ludzi czy poprzez jakieś pragnienie, niepokój Jezus zapraszał ich do pójścia za Nim w bliższy sposób.

Ojciec Święty wskazał też, że za i przed każdym powołaniem do kapłaństwa i życia konsekrowanego, stoi zawsze czyjaś mocna i intensywna modlitwa.

Oto dlaczego Jezus powiedział: “Proście pana żniwa – to znaczy Boga Ojca – aby posłał robotników na swoje żniwo” (Mt 9,38). Powołania rodzą się na modlitwie i z modlitwy; i tylko dzięki modlitwie mogą wytrwać i przynieść owoc – wskazywał.

Na zakończenie spotkania z wiernymi Ojciec Święty zaapelował o pojednanie w Wenezueli, gdzie doszło do protestów po wyborze prezydenta Nicolasa Maduro. Modlił się też za ofiary trzęsienia ziemi w Chinach.

Wcześniej, podczas porannej Mszy św. w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek wyświęcił 10 księży dla diecezji rzymskiej. Pochodzą oni z Włoch, Indii, Argentyny i Chorwacji. W homilii Papież wskazał m.in. na zadania stojące przed nowymi kapłanami.

Przypomniał, że poprzez posługę świętego nauczania będą uczestnikami misji Chrystusa; wraz z sakramentem „Chrztu” dodadzą „nowych wiernych ludowi Bożemu”, dzięki sakramentowi „Pokuty” będą odpuszczać grzechy, a z chwilą namaszczenia olejem „będą przynosić ulgę cierpiącym i osobom starszym”. Papież wezwał kapłanów, aby pełniąc swą posługę starali się podobać wyłącznie Bogu, a nie samym sobie.

Bądźcie Pasterzami, a nie funkcjonariuszami. Bądźcie pośrednikami, a nie agentami (przedsiębiorcami).Wreszcie pełniąc w powierzonym wam zakresie urząd posługiwania Chrystusa – Głowy Kościoła i Pasterza, bądźcie, drodzy synowie, złączeni z biskupem i jemu poddani. Starajcie się łączyć wiernych w jedną rodzinę, abyście przez Chrystusa, w Duchu Świętym mogli doprowadzić ich do Ojca. Miejcie zawsze przed oczami przykład Dobrego Pasterza, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć oraz szukać i zbawiać to, co zginęło – mówił Papież.

Niedzielna uroczystość święceń kapłańskich była pierwszym tego rodzaju obrzędem pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka.

RIRM

drukuj