Uroczystości ku czci św. Wojciecha – patrona Polski

Dziś obchodzimy uroczystość patronalne ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Jak przekonuje ks. bp Wojciech Polak, św. Wojciech uczy wiary współczesne pokolenia.

Ks. bp. Wojciech Polak sekretarz generalny Episkopatu Polski zwraca uwagę, że ten św. położył podwaliny pod to –  co nazywamy dziś świadectwem wiary narodu ochrzczonego.

Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej podkreśla, że jest to człowiek głębokiej wiary; kiedy myślimy o św. Wojciechu szczególnie w Roku Wiary pamiętamy, że jest to jeden z wielkich świadków nauki Kościoła.

Myśląc o św. Wojciechu należy pamiętać, że jest to Święty niepodzielonego Kościoła, zarówno – Kościoła rzymskokatolickiego, ale także świętym głęboko wpisanym w tradycje Kościołów wschodnich. Był człowiekiem wielkiego otwarcia i dialogu. Jednoczył w wyznawaniu wiary wiele narodów, poświadczył swoją wiarę męczeńską krwią i jest dla współczesnego świata przykładem konsekwencji w wyznawaniu wiary – zaznaczył ks. bp Wojciech Polak.

Uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski przypada 23 kwietnia. Ogólnopolskie uroczystości odpustowe ku czci świętego odbędą się jak co roku w Gnieźnie. Obrzędy rozpoczną się nieszporami w piątek po obchodach liturgicznych. Ich kulminacją będzie niedzielna procesja z relikwiami i Eucharystia u stóp gnieźnieńskiej katedry.

RIRM

drukuj