fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Uroczystość św. Wojciecha

23 kwietnia w Kościele katolickim przypada uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski. Główne obchody odbędą się w niedzielę, 25 kwietnia, w Gnieźnie.

Św. Wojciech był biskupem i męczennikiem. To jeden z głównych patronów Polski obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława. Święty przybył do Polski po tym, jak wypędzono go z Czech. Rozpoczął misję w Prusach, jednak tydzień później zginął. Relikwie męczennika zostały umieszczone w katedrze gnieźnieńskiej. Z kolei najważniejsze chwile jego życia zostały upamiętnione na 18 płaskorzeźbach na słynnych drzwiach gnieźnieńskich.

Co roku, z okazji uroczystości ku czci św. Wojciecha, wręczano krzyże misyjne. Tym razem, z powodu pandemii, przekazanie krzyży odbędzie się 27 maja. Uroczystości przy grobie św. Wojciecha mają charakter symboliczny.

„Mają przypomnieć wiernym o korzeniach wiary w naszym kraju i poświęceniu, jakie trzeba podejmować ze względu na wiarę w Chrystusa” – podkreślał o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski ds. misji.

O 21.30 na antenie Radia Maryja rozpocznie się audycja „Czas wzrastania”, która poświęcona zostanie świętym i bohaterom Polski – naszej ojczyzny. W audycji można wziąć udział za pośrednictwem telefonów, SMS-ów czy komentarzy na Facebooku [tutaj]. Refleksje na temat świętych i bohaterów zostaną odczytane na antenie w czasie trwania audycji.

„Naród polski ma ponad 1055 lat. Mamy swoje korzenie, z nich wyrastamy. To drzewo może być mocniejsze, ale też sami możemy podciąć własne korzenie i spowodować psucie się polskiego dębu” – zwracał uwagę o. dr Dariusz Drążek CSsR, zapraszając na audycję.    


Pobierz

TV Trwam News

drukuj