fot. PAP/Wojtek Jargiło

Polska produkcja przemysłowa odnotowała znaczny wzrost

Jest wiele optymistycznych sygnałów dotyczących polskiej gospodarki – mówił podczas Forum Gospodarczego w Lublinie wicepremier Jarosław Gowin.

Czas pandemii to przede wszystkim intensywna walka z wirusem, ale także dobry moment na wyciąganie wniosków. Jeden z nich – dotyczący gospodarki – to postawienie na przemysł w jeszcze większym stopniu.

– Ścieżka rozwojowa, którą Unia Europejska obrała wiele, wiele lat temu, aby lokować produkcję przemysłową poza granicami Europy, okazała się ścieżką błędną, okazała się drogą donikąd – mówił wicepremier Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.

Jak wskazał, przemysł w Polsce jest głównym impulsem rozwojowym naszej gospodarki.

– Produkcja przemysłowa w marcu – rok do roku – wzrosła o blisko o 19 proc. i to jest wynik zdecydowanie wyższy niż najbardziej optymistyczne szacunki, które przewidywały, że wzrost wyniesie 13 proc. – podkreślił wicepremier.

Duży rozwój notuje polski eksport. W marcu z kolei spadł  poziom bezrobocia, co w dobie pandemii jest bardzo optymistyczną wiadomością. Optymistyczne są również plany rządu na najbliższe tygodnie.

– Jeżeli akcja szczepień będzie się rozwijać w dotychczasowym tempie, to od początku maja rozpoczniemy zakrojony na szeroką skalę odmrażanie całej gospodarki tak, żeby od czerwca wszystkie branże gospodarcze na czele z turystyką i gastronomią mogły już funkcjonować całkowicie swobodnie – zapewnił Jarosław Gowin.

Wszystko jednak zależy od odpowiedzialności i przestrzegania przez obywateli rygorów sanitarnych, które przekładają się na liczbę dziennych zakażeń w kraju.

TV Trwam News

drukuj