Gnieźnieńskie obchody ku czci św. Wojciecha

W Gnieźnie zakończyły się dwudniowe uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Sprawowanej na placu przed gnieźnieńską katedrą niedzielnej Eucharystii przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Mszę św. sprawowali kapłani z kraju i zagranicy, z nuncjuszem apostolskim w Polsce, ks. abp Celestino Migliore na czele. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także pielgrzymi z całego kraju i zagraniczne delegacje.

Zgromadzonych na uroczystościach powitał ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Przywołał on niedawne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski przyjętego przez Mieszka I.

Dziękowaliśmy Bogu za dar wiary i łaskę chrztu świętego, za ten historyczny akt, który przez wieki kształtował wiarę, duchowość i kulturę naszego narodu – powiedział ks. abp Polak.

Dzisiaj, w uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, przychodzimy znów na to miejsce – do źródeł, do kolebki – gdzie, jak nam mówił święty Jan Paweł II Polska przyjęła Chrzest u początku swoich dziejów, aby wpatrywać się z wiarą w tego, którego męczeńska śmierć już 30 lat po przyjętym Chrzcie w sposób szczególny go przypieczętowała, bo jego męczeńskie zwłoki, jak przypominał nam święty Jan Paweł II, złożone tutaj, w Gnieźnie, legły u fundamentów chrześcijaństwa na całej polskiej ziemi – wyjaśnił ks. abp Wojciech Polak.

W homilii metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki, podkreślił, że dzieło św. Wojciecha miało wielką rolę we wprowadzaniu w Polsce nowej wiary. Przewodniczący KEP wskazał na ogromną odwagę patrona Polski w głoszeniu Chrystusa.

– Dzięki odwadze ludzi takich, jak św. Wojciech, chrześcijaństwo przyniosło naszej Ojczyźnie nowy system wartości – trudny do pogodzenia tak z filozofią grecką, jak i z rzymskim poczuciem sprawiedliwości. Moralności umiaru, charakterystycznej dla greckiego rozumu, chrześcijaństwo przeciwstawiło miłość bezinteresowną. Rzymskiemu prawu siły przeciwstawiało służbę bliźniemu, kultowi sukcesu – ducha ofiary. Taką właśnie ewangelię przyniósł nam z Czech św. Wojciech – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. abp Stanisław Gądecki wezwał wszystkich do ewangelizowania swojego otoczenia.

My dalej potrzebujemy tej samej, gruntownej ewangelizacji. Potrzebujemy z tej prostej przyczyny, ze świętość nie jest przekazywalna genetycznie. Podobnie zresztą jak wiedza szkolna też nie jest przekazywalna z ojca na syna. Każde pokolenie musi przejść od początku do końca cały cykl szkolny. Każdy z nas musi zdobywać świętość od nowa i na własny rachunek. Takiego wysiłku domaga się dzisiaj współczesna sytuacja duchowa Polaków. Wielkim niebezpieczeństwem dzisiejszego świata z jego wieloraką i przygniatającą ofertą konsumpcji jest smutek, rodzący się w przyzwyczajonym do wygody i chciwym sercu, towarzyszący chorobliwemu poszukiwaniu powierzchownych przyjemności oraz na wyizolowanym sumieniu – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Prymas Polski wręczył delegacji młodzieży Pismo Święte. Biblię otrzymali młodzi Polacy, a także reprezentanci młodzieży z zagranicy, którzy będą uczestniczyć w lipcu w Światowych Dniach Młodzieży.

Dwudniowe uroczystości odpustowe w Gnieźnie przebiegały pod znakiem jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Modlitwom towarzyszyły obecne w archidiecezji gnieźnieńskiej symbole ŚDM.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl