Uroczystości z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w Madrycie

W Kapelanii Polskiej w Madrycie odbyły się główne uroczystości z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Duży kościół pw. Matki Bożej Pokoju tłumnie wypełnili rodacy mieszkający w regionie stolicy Hiszpanii.

– Ten wielki jubileusz zgromadził nas dzisiaj na wyjątkowej uroczystości. Dziękujemy Bogu za Chrzest Polski i za naszą Ojczyznę – powiedział ks. Mirosław Baran, werbista, kapelan Polaków w Madrycie.

W Eucharystii udział wzięli m. in. pracownicy ambasady, członkowie różnych stowarzyszeń polonijnych oraz polscy księża i siostry zakonne. Barwne stroje ludowe zespołu Krakus oraz polskie mundury wojskowe hiszpańskiego stowarzyszenia “Poland first to fight” tworzyły niezapomniany widok. Podczas Mszy św. wszyscy odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a każda wspólnota polska otrzymała w darze jubileuszową świecę.

Miłym zaskoczeniem był list polskich paulinów, którzy od niedawna pracują w zabytkowym klasztorze św. Hieronima w Yuste w Esktremadurze.

“Dzisiaj razem z Wami, pełni wdzięczności za Chrzest Polski, zobowiązujemy się skarb wiary otrzymany od naszych ojców zachować, pielęgnować i przekazać następnemu pokoleniu, tu w Hiszpanii i gdziekolwiek wiara chrzcielna nas zaprowadzi”, napisał o. Paweł Stępkowski OSPPE, przełożony wspólnoty w Yuste.

Warto przypomnieć, że 50 lat temu do 1000-lecia Chrztu Polski miejscową Polonię przygotował ks. Marian Walorek, były więzień obozu w Dachau i długoletni kapelan Polaków w Hiszpanii (zm. 1988 r.).

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj