Manifestacja w obronie życia w Madrycie

Setki osób wzięło udział w manifestacji w obronie życia, która przeszła dzisiaj przez centrum Madrytu. Odbyła się ona pod hasłem: „Za życiem, kobietą i macierzyństwem”. Manifestację zorganizowała platforma „Każde życie ma znaczenie”, a poparło ją blisko sto organizacji międzynarodowych.

Słoneczna pogoda sprawiła, że w manifestacji wzięły udział całe rodziny z małymi dziećmi. Do Madrytu przyjechały też autokary z różnych stron Hiszpanii.

Marsz w obronie życia, kobiety i macierzyństwa wyruszył z centrum Madrytu w stronę placu Puerta de Alcalá. Nad głowami widać było flagi regionalne, charakterystyczne czerwone baloniki platformy „Prawo do życia” oraz transparenty z hasłami: „Każde życie ma znaczenie”, „Nie dla aborcji, tak dla życia” czy też krytykujące politykę premiera Rajoya za to, że nie dotrzymał obietnic wyborczych i nie zniósł obowiązującej ustawy o aborcji.

Organizatorzy manifestacji oskarżają polityków z rządzącej Partii Ludowej (Partido Popular) o to, że zapomniała o obronie życia, dramacie aborcji oraz o wprowadzeniu polityki prorodzinnej. Zamiast usunąć aktualną ustawę o aborcji, rząd proponuje jedynie drobny makijaż: nastolatki nie będą mogły dokonać aborcji bez wiedzy rodziców. Aborcja pozostanie jednak nadal prawem. Głosy w wyborach są ważniejsze niż ludzkie życie.

 “Ostatniego słowa o aborcji nie posiada Rajoy, ale obywatele” – mówi Benigno Blanco, przewodniczący Hiszpańskiego Forum Rodziny.

Na placu Puerta de Alcalá uczestnicy manifestacji mogli wysłuchać szeregu świadectw kobiet, które dokonały aborcji oraz tych, które znalazły pomoc i siłę, aby tego nie zrobić. Odczytano również manifest, w którym przypomniano o prawie do życia i niespełnionych obietnicach rządu.

Minutą ciszy upamiętniono ponad 100 tys. dzieci, które każdego roku giną w Hiszpanii z powodu aborcji.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj