Niedziela Jana Pawła II w Madrycie

“Bądź odważny, misja czeka na ciebie”. Tegoroczne hasło niedzieli misyjnej w Hiszpanii doskonale oddaje ducha św. Jana Pawła II. Być chrześcijaninem, to jednocześnie być aktywnym członkiem Kościoła, kreatywnym uczniem-misjonarzem Jezusa Chrystusa w dzisiejszym świecie, człowiekiem odpowiedzialnym za życie społeczne, polityczne i kulturalne.

W Madrycie miejscowa Polonia spotkała się dzisiaj w redemptorystowskiej parafii Najświętszego Odkupiciela. Wiele osób przyjechało z podmiejskich miejscowości, czemu sprzyjała również piękna pogoda. Mszy św. przewodniczył o. Marek Raczkiewicz CSsR.

Co powiedziałby nam dzisiaj Jan Paweł II? Ten sam, który wołał w Santiago de Compostela: “Europo, bądź sobą! Oddaj Cesarzowi co cesarskie, a Bogu to, co boskie”. Po pierwsze, aby Jezus był rzeczywiście centrum naszego życia: “Otwórzcie drzwi Odkupicielowi!”. Po drugie, abyśmy wsłuchali się w serce Matki, szczególnie to, które bije na Jasnej Górze. Po trzecie, abyśmy troszczyli się o naszą Ojczyznę: o jej historię, kulturę i język. Podczas historycznego spotkania w Madrycie 2 listopada 1982 r. z niewielką wówczas Polonią papież powiedział, że Polonia jest częścią narodu polskiego, który „żyje nie tylko w swoim historycznym pniu nad Wisłą, ale także w różnych miejscach świata. Zyje i nie przestaje żyć swoim własnym życiem. Polacy bowiem również i poza Ojczyzna˛ niosą Ojczyznę”.

Na zakończenie Mszy św. wzorem św. Jana Pawła II wszyscy odmówili Akt Zawierzenia Matce Bożej Częstochowskiej.

W święto polskiego papieża odrodziło się również Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Wiele osób wyraziło chęć współpracy w promowaniu jego nauczania, ale także prezentacji polskiego dziedzictwa i krzewienia szereoko pojętej kultury chrześcijańskiej. Adresatami działalności Koła (i jego członkami) byliby nie tylko Polacy, ale także Hiszpanie i inne narodowości.

Pierwszą inicjatywą Koła był koncert Chóru św. Andrzeja Apostoła Rumuńksiego Kościoła Prawosławnego z Cluj-Napoca (Rumunia). Wspaniałe wykonanie utworów religijnych, a także tradycyjnych piosenek rumuńskich otworzyło obchody święta Jana Pawła II. Ukazało jednocześnie bogactwo, jakim jest poznanie innej kultury i tradycji religijnej.

RIRM/o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl