Chrześcijanie w Nigerii umierają za wiarę

Nasilają się prześladowania Chrześcijan w Nigerii – alarmuje Konrad Szymański poseł do Parlamentu Europejskiego.

Polityk wysłał w tej sprawie specjalne pismo do Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa – Catherine Ashton.

W dokumencie europoseł alarmuje, że w Nigerii „w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkaset osób wierzących w Chrystusa straciło życie”.

Tymczasem dziś sprawą prześladowania chrześcijan w Nigerii zajmie się  Komisji Spraw Zagranicznych PE.

– W pytaniu pisemnym do Catherine Ashton, europoseł Konrad Szymański informuje, że w marcu w wyniku eksplozji samochodu-pułapki na dworcu autobusowym w chrześcijańskiej dzielnicy Sabon Gari w stanie Kano zginęło co najmniej 60 osób. Ponadto wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej poinformowano o ciężkiej sytuacji w Mubii, gdzie zdaniem europosła Szymańskiego, chrześcijanie nie wychodzą z domów po 8 wieczorem. Boją się uczestniczyć w Mszach Świętych czy wychodzić na targ. W związku z tym wysłano pytanie pisemne: czy taka sytuacja jest znana wysokiej przedstawiciel, a jeśli tak, to jakie natychmiastowe kroki zostały podjęte w celu ochrony praw chrześcijan w Nigerii. Europoseł domaga się ponadto informacji o działaniach jakie może podjąć Ashton, aby pomóc zagwarantować bezpieczeństwo dla chrześcijan w Nigerii oraz odpowiedzi na pytanie o to czy można oczekiwać jednolitego stanowiska państw członkowskich Unii wobec tej narastającej humanitarnej tragedii. Przypomnieć należy, że już dziś po południu na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Europarlamentu odbędzie się debata na temat sytuacji w Nigerii w obecności rzymskokatolickiego arcybiskupa Abudży. Faktem jest, że w Europarlamencie czy też przed budynkiem tej instytucji gromadzili się już nie raz przedstawiciele mniejszości chrześcijańskich np. z Pakistanu czy Iraku. Wszystkich ich łączy chęć zrealizowania jednego hasła: Stop prześladowaniom wyznawców Chrystusa – powiedział Dawid Nahajowski z Brukseli.

 

Wypowiedź Dawida Nahajowskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj