Odsłonięto pomnik św. Wojciecha w Mikołowie

Z udziałem prymasa Polski ks. abp. Józefa Kowalczyka na mikołowskim rynku odsłonięto i poświęcono pomnik św. Wojciecha. Była to najważniejsza część uroczystości odpustowych miejscowej parafii pw. św. Wojciecha – patrona Mikołowa i całej Polski.

Uroczystości rozpoczęła po południu suma odpustowa w bazylice św. Wojciecha z udziałem ks. abp. Józef Kowalczyka oraz metropolity katowickiego ks. abp. Wiktora Skworca.

W homilii ks. abp Józef Kowalczyk przytoczył historię budowy mikołowskiej bazyliki i przyjęcia przez miasto patrona. Zachęcał, by zgromadzeni szli szlakiem wytyczonym przez św. Wojciecha. Podkreślił, że obowiązkiem apostoła jest dawanie świadectwa.

Chcemy być znakiem sprzeciwu wobec tych wszystkich tendencji, które w naszej demokratycznej ojczyźnie i demokratycznej Europie są tak bardzo lansowane na wiele sposobów – mówił cytowany przez biuro prasowe archidiecezji katowickiej prymas. Zaznaczył, że zasklepienie się w wartościach tego świata i w samym sobie, a także „niepodatność na nadprzyrodzone spotkanie”, skazują człowieka na działania bezużyteczne dla życia wiecznego. 

Odnosząc się do apostolskiej misji głoszenia zmartwychwstania i budowy królestwa Bożego ks. abp Józef Kowalczyk powiedział, że św. Wojciech niósł swoim życiem ewangeliczne przesłanie – na krańce świata. Zaznaczył, że w życiu tego świętego realizują się słowa Chrystusa o ziarnie, które obumiera, aby przynieść plon. Wskazał, że „św. Wojciech nie zawahał się ani przez chwilę, gdy trzeba było zapłacić cenę ziemskiego życia za głoszenie słowa Bożego”.

Po sumie w bazylice wierni przeszli na mikołowski Rynek, gdzie poświęcono pomnik, którego autorem jest prof. Zygmunt Brachmański. Ten sam artysta stworzył m.in. pomnik Wojciecha Korfantego i pomnik Harcerzy Września w Katowicach.

Mikołowski pomnik to ustawiona na białym cokole figura świętego z brązu. W lewej ręce św. Wojciech trzyma wiosło, prawą wyciąga błogosławiąc wchodzących na Rynek.

 – Pomnik jest bardzo ciekawy, jeżeli chodzi o wartości kulturowe i artystyczne – ocenił ks. Mirosław Godziek, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Mikołowie. 

Na białym cokole wyryto napis: „Św. Wojciech, patron Mikołowa./ Spójrz, gdzie nie widzisz nic./ Idź, gdzie ci braknie drogi./ Słuchaj, gdzie cisza brzmi/ Bo tam przemawia Bóg./ Angelus Silesius/ A.D. 2013”.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza – męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

Uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski, przypada 23 kwietnia. Tegoroczne ogólnopolskie uroczystości odpustowe ku czci świętego w Gnieźnie odbędą się 27 i 28 kwietnia. Rozpoczną się sobotnimi nieszporami, a ich kulminacją będzie niedzielna procesja z relikwiami i msza u stóp gnieźnieńskiej katedry. Mszy św. będzie przewodniczył ks. kard. Dominik Duka z Czech, a homilię wygłosi metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc.

W Polsce jest ponad 170 parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha i blisko 140 miejscowości, które nawiązują w nazwie do jego imienia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl