fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Porozumienia Sierpniowe 40 lat temu dały początek zmianom politycznym w Polsce i w Europie

Ojciec Święty Franciszek powiedział, że Porozumienia Sierpniowe przed czterdziestoma laty dały początek zmianom politycznym w Polsce i w Europie. O rocznicy utworzenia „Solidarności” Papież mówił podczas audiencji generalnej w Watykanie, pierwszej od pół roku z udziałem wiernych.

Zwracając się do Polaków w trakcie audiencji na dziedzińcu Świętego Damazego, papież Franciszek przekazał im pozdrowienia i nawiązał do uroczystości dotyczących powstania NSZZ „Solidarności”.

– Drodzy Bracia i Siostry. W minionych dniach w Polsce obchodzono 40-lecie Porozumień Sierpniowych, które jako owoc solidarności uciśnionych dały początek związkowi zawodowemu „Solidarność” i historycznym przemianom politycznym w waszym kraju i Europie Środkowej. Dziś mówimy o solidarności w kontekście pandemii. Zawsze aktualne jest to, co powiedział św. Jan Paweł II: „Nie ma solidarności bez miłości”. Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania. Drodzy Bracia i Siostry, bądźcie wierni tej miłości – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Podczas kolejnej katechezy z cyklu „Uzdrowić świat” Papież podkreślił, że pandemia uwypukliła „naszą współzależność”. Dlatego – jak wskazał Franciszek – abyśmy wyszli lepsi z tego kryzysu, musimy uczynić to wspólnie, solidarnie”.

Solidarność jest obecnie drogą ku uzdrowieniu z chorób w relacjach międzyludzkich i społecznych – mówił Ojciec Święty. Audiencję zakończyła modlitwa w ciszy za Liban.

 RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl