fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Bóg pamięta o każdym z nas

Do zaufania Bożej Opatrzności i bycia jej narzędziami w służbie potrzebującym zachęcał papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Nawiązał w nim do dzisiejszych czytań mszalnych, a w szczególności do zapewnienia proroka Izajasza, że Bóg pamięta o każdym z nas, tak jak matka pamięta o swym dziecku.

Papież Franciszek wspomniał też słowa Jezusa, który zachęca do zaufania Bogu Ojcu i dodaje: Przypatrzcie się ptakom w powietrzu, nie sieją ani nie żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi.

„Jeśli jednak pomyślimy o tak wielu osobach, które żyją w niepewnych warunkach albo wręcz w nędzy, która godzi w ich godność, to te słowa Jezusa mogą się wydawać abstrakcyjne czy wręcz złudne – powiedział Papież. – W rzeczywistości są jednak bardzo aktualne. Przypominają nam, że nie można służyć dwóm panom: Bogu i bogactwom. Dopóki każdy stara się gromadzić bogactwa dla siebie, dopóty nie będzie sprawiedliwości. Słyszeliście? Dopóki każdy stara się gromadzić bogactwa dla siebie, dopóty nie będzie sprawiedliwości. Jeśli jednak, ufając Bożej Opatrzności, wspólnie szukamy Królestwa Bożego, to nikomu nie zabraknie niczego, co jest niezbędne dla godziwego życia”.

Papież Franciszek wskazał też na zagrożenia, jakie mogą wynikać z posiadania bogactw. Niejednokrotnie ostrzegał przed tym Jezus. Serce żądne bogactw, jest przepełnione żądzą, ale nie ma w nim Boga. Bogacze czują się bezpieczni wierząc w swój majątek, a tym czasem prawdziwe bezpieczeństwo jest tylko w Bogu – powiedział Papież.

„Jeśli jednak stawia się Boga na właściwym miejscu, czyli na pierwszym, to wówczas Jego miłość skłania nas do dzielenia się również bogactwami, do posługiwania się nimi w inicjatywach na rzecz solidarności i rozwoju, o czym świadczy tak wiele przykładów w historii Kościoła, również niedawnej. I w ten sposób Boża Opatrzność posługuje się naszą służbą bliźnim, naszym dzieleniem się z innymi – powiedział Franciszek. – Jeśli każdy z nas nie gromadzi bogactw tylko dla siebie, lecz służy nimi innym, to wówczas Boża Opatrzność uwidacznia się w geście solidarności. Jeśli natomiast ktoś gromadzi bogactwa wyłącznie dla siebie, to co się stanie, kiedy Bóg powoła go do siebie? Nie będzie mógł zabrać ze sobą bogactw, bo, jak wiecie, w całunie nie ma kieszeni. A zatem lepiej się dzielić, bo do nieba zabierzemy tylko to, czym podzieliliśmy się z innymi”.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Franciszek przypomniał, że w tym tygodniu rozpoczyna się Wielki Post. Jest to – jak zauważył – droga nawrócenia i walki ze złem przy pomocy modlitwy, postu i miłosierdzia.

„Ludzkość – powiedział Papież – potrzebuje sprawiedliwości, pojednania i pokoju. Osiągnie to tylko wtedy, gdy całym sercem powróci do Boga, który jest źródłem sprawiedliwości, pojednania i pokoju. Również każdy z nas potrzebuje Bożego przebaczenia. Rozpocznijmy Wielki Post w postawie adoracji Boga i braterskiej solidarności względem tych, którzy dziś najmocniej są doświadczani przez nędzę i brutalne konflikty”

RadioWatykańskie.pl/RIRM

 

drukuj