fot. PAP/EPA

Papież Franciszek zaapelował o szacunek i troskę wobec własnego ciała      

Ojciec Święty Franciszek – jak w każdą niedzielę – spotkał się z wiernymi w samo południe. W rozważaniu przed modlitwą Regina Coeli papież apelował o szacunek i okazywanie troski o nasze ciało, a także o ciała naszych bliźnich.

Nacisk Jezusa na rzeczywistość Jego zmartwychwstania rzuca światło na chrześcijańską perspektywę dotyczącą ciała. Człowiek nie jest pełny, jeśli nie jest jednością ciała i duszy – mówił Ojciec Święty Franciszek. Papież przypomniał, że Jezus, który zwyciężył śmierć i zmartwychwstał w ciele i duszy, pozwala nam zrozumieć, że musimy mieć pozytywną wizję naszego ciała.

– Ciało jest wspaniałym darem Boga, przeznaczonym – w zjednoczeniu z duszą – aby w pełni wyrazić obraz i podobieństwo do Niego. Zatem jesteśmy wezwani, by mieć wielki szacunek i troskę o nasze ciało, a także ciało innych osób – podkreślił papież Franciszek.  

Każda obraza, rana lub przemoc wobec ciała naszego bliźniego jest zniewagą dla Boga Stwórcy. Tu Ojciec Święty wspomniał o dzieciach, kobietach i osobach starszych dręczonych cieleśnie.

– W ciele tych osób znajdujemy ciało Chrystusa. Jezus wyśmiewany, oczerniany, poniżany, biczowany, ukrzyżowany uczył nas miłości. Takiej miłości, która w swoim zmartwychwstaniu okazała się potężniejsza od grzechu i śmierci, która pragnie odkupić wszystkich, którzy w swoim ciele doświadczają niewolnictwa naszych czasów – akcentował Papież.

W świecie, w którym często przeważa brutalność wobec najsłabszego i materializm tłumiący ducha, dzisiejsza Ewangelia wzywa nas, abyśmy byli pełni zdumienia i wielkiej radości z powodu spotkania zmartwychwstałego Pana, osobami, które umieją podjąć i docenić nowość życia.

Po modlitwie Regina Coeli Ojciec Święty zaapelował o modlitwę w intencji chorych, szczególnie tych, którzy przez długi czas są w stanie poważnej choroby  i są wspomagani medycznie w podstawowych potrzebach.

– Módlmy się, aby każdy chory był zawsze szanowany w swojej godności, otoczony troską stosowną do jego stanu, przy zgodnym wsparciu członków rodziny, lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, z wielkim szacunkiem dla życia – mówił Papież Franciszek.

Papież mówił o także o tym, że dziś na Madagaskarze zostaje ogłoszony błogosławionym męczennik Lucjan Botovasoa – ojciec rodziny, który z powodu okazania woli trwania w wierności Panu i Kościołowi, został zabity. Ojciec Święty podkreślał, aby był on dla nas wszystkich wzorem miłości i męstwa w wierze.

TV Trwam News/RIRM

drukuj