Depesza kondolencyjna Papieża Franciszka po śmierci ks. abp. Zimowskiego  

Ojciec Święty wystosował depeszę kondolencyjną po śmierci przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia ks. abpa Zygmunta Zimowskiego. Po ciężkiej chorobie zmarł on w nocy w wieku 67 lat.

W opublikowanym przez Watykan telegramie do Papieskiej Rady Papież Franciszek napisał, że ks. abp Zygmunt Zimowski przeżywał długą, bolesną chorobę „w duchu wiary i chrześcijańskiego świadectwa”.

Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie i duchowym udziale w żałobie, która dotknęła ten watykański urząd i wspomniał „wielkoduszną” posługę zmarłego, jako duszpasterza diecezji radomskiej, a następnie jego pracę w Stolicy Apostolskiej.

Ks. Dariusz Giersz, sekretarz ks. abpa Zygmunta Zimowskiego podkreśla, że odszedł człowiek o szerokich horyzontach, bardzo dobrze przygotowany do pracy, którą wykonywał.

– Pamiętamy, że już od 1983 roku był współpracownikiem ks. kard. Josepha Ratzingera, który wyświęcił go potem na bpa w Radomiu, a następnie przybył do Rzymu. Ks. bp Zygmunt Zimowski był również promotorem Światowego Dnia Chorych w 2013 roku, żeby odkryć, m.in. piękno powołania papieża Benedykta XVI. Wiele pracy włożył w organizację tamtego oraz ostatniego Dnia Chorych. Wszyscy mówili, że powinien odpocząć, a on do końca wierzył w cud – mówi Ks. Dariusz Giersz.

Ks. abp Zygmunt Zimowski chorował od 2014 r. We wtorek, w związku z pogorszeniem się jego stanu zdrowia, ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił Kościół w Polsce o modlitwę w jego intencji.

Duchowny w 2008 roku  został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Poniżej zamieszczamy tłumaczenie papieskiej depeszy kondolencyjnej:

Przewielebny Ksiądz Prałat Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu,
Sekretarz Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia Miasta Watykanu

Otrzymałem smutną wiadomość o śmierci Jego Ekscelencji Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, Przewodniczącego wspomnianej Papieskiej Rady, po długiej i bolesnej chorobie, którą przeżywał on w duchu wiary i świadectwa chrześcijańskiego.

Pragnę wyrazić swój duchowy udział w żałobie, jaka dotknęła ten urząd i – wspominając Jego wielkoduszną posługę, pełnioną najpierw jako pasterz diecezji radomskiej, a następnie w Stolicy Apostolskiej – zanoszę gorące modlitwy w Jego intencji do Pana za Jego duszę, powierzając ją macierzyńskiemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

Z tymi uczuciami proszę dla zmarłego Współpracownika o wieczną nagrodę, obiecaną wiernym sługom Ewangelii i chętnie udzielam Księdzu Prałatowi i współpracownikom Papieskiej Rady, jak również krewnym Zmarłego Arcybiskupa, pocieszającego błogosławieństwa apostolskiego.

Franciszek Papież

RIRM/KEP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl