fot. PAP/EPA

Papież Franciszek podsumował swoją pielgrzymkę do Bułgarii i Macedonii Północnej

Ojciec Święty Franciszek podsumował dziś swoją podróż apostolską do Bułgarii i Macedonii Północnej. Trzydniową pielgrzymkę Papież zakończył we wtorek. W trakcie audiencji generalnej Biskup Rzymu wyraził wdzięczność władzom, biskupom oraz wspólnotom kościelnym obu krajów.

Papież zwrócił uwagę, że w Bułgarii prowadziła go żywa pamięć św. Jana XXIII, który w 1925 roku został wysłany do tego kraju jako wizytator, a następnie delegat apostolski.

– Ożywiony jego przykładem życzliwości, miłości pasterskiej spotkałem ten naród, który jest powołany do bycia mostem między Europą Środkową, Wschodnią a Południową. Poprzez motto „Pacem in Terris” zachęciłem wszystkich, aby podążali drogą braterstwa – powiedział Papież.

Papież wspominał też m.in. Eucharystię ze wspólnotą katolicką w Bułgarii. Podkreślił, że zachęcił ją, aby była pełna nadziei i zdolności do pomnażania się.

Biskup Rzymu akcentował, że w Macedonii Północnej towarzyszyła mu silna duchowa obecność świętej Matki Teresy z Kalkuty, która urodziła się w Skopje.

Wskazywał, że Msza święta sprawowana na placu w Skopje po raz kolejny ponowiła na obrzeżach dzisiejszej Europy cud Boga, który kilkoma chlebami i rybami, łamanymi i podzielonymi zaspokaja głód tłumów.

Na zakończenie Papież tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów, w tym Polaków.

– Dziś Kościół w Polsce celebruje uroczystość swego wielkiego patrona, św. Stanisława, biskupa i męczennika. Jego odwaga w Panu i wierność ewangelicznym wartościom duchowym i moralnym niech będzie dla każdego z Was i dla Waszego narodu punktem odniesienia w decyzjach i działaniach wobec wyzwań naszych czasów. Niech Wam towarzyszy jego opieka i Boże błogosławieństwo. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – mówił papież Franciszek.

RIRM

drukuj