fot. episkopat.pl

Zakończyło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

Mszą Świętą w Bazylice Czternastu Świętych w Vierzehnheiligen (Górna Frankonia, diecezja Bamberg) zakończyło się trzydniowe spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Tematami obrad były m.in. obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i przeniesienie doczesnych szczątków ks. bp. Spletta z Düsseldorfu do Gdańska.

Jak relacjonuje ks. Jarosław Mrówczyński, sekretarz grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski podczas spotkania trwającego od 6 do 8 maja w Bambergu omówiono bieżące kwestie, którymi  zajmują się poszczególne Konferencje. Zaakcentowano m.in. sprawy związane z ochroną nieletnich, wymieniono się także doświadczeniami dotyczącymi zagadnień lekcji religii w szkole.

Z niemieckiej strony został poruszony temat kontaktów Niemiec z krajami wschodniej i środkowej Europy. Ponadto omówiono wspólne działania dotyczące pomocy charytatywnej dla Syrii, w tym projekt organizowany przez Caritas Niemiec i Caritas Polska.

„To właśnie w związku z nim miała miejsce wspólna podróż ks. abp. Schicka i ks. abp. Wojdy do Aleppo, gdzie podejmowane są konkretne projekty pomocy dla Syryjczyków” – przypomniał ks. Jarosław Mrówczyński.

Podczas spotkania omówiono obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i udział biskupów polskich i niemieckich w centralnych uroczystościach, które zaplanowano 1 września w Wieluniu. Podjęto również kwestię przeniesienia doczesnych szczątków biskupa gdańskiego czasów II wojny światowej ks. bp. Karola Spletta z kościoła św. Lamberta w Düsseldorfie do gdańskiej katedry oliwskiej.

Jak relacjonuje ks. Mrówczyński, podczas spotkania podjęto też kwestię relikwiarza św. Jadwigi, który przekazano Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze. Rozmawiano również na temat bieżących działań Fundacji im. Maksymiliana Kolbego, w tym o obchodach  30. rocznicy Mszy św. pojednania w Krzyżowej z  12 listopada 1989 r.  i projekcie dotyczącym procesu pojednania w Albanii.

Ks. Jarosław Mrówczyński zwraca uwagę, że przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i Niemiec podczas spotkania grupy kontaktowej koncelebrowali Msze św. w ważnych i cennych architektonicznie świątyniach Niemiec. Na rozpoczęcie spotkania grupy kontaktowej zebrali się w Katedrze Świętych Piotra i Jerzego w Bambergu. To bazylika mniejsza, główna świątynia katolicka miasta, siedziba arcybiskupstwa bamberskiego. W niej pochowani są m.in. papież Klemens II i św. Kunegunda. Świątynia zawiera też cenne średniowieczne rzeźby. W ostatnim dniu spotkania jego uczestnicy koncelebrowali Mszę św. w Bazylice Czternastu Świętych  w Vierzehnheiligen to kościół pielgrzymkowy  wybudowany w latach 1743 – 1772 według planów J.B. Neumanna.

Gospodarzem tegorocznego spotkania grupy kontaktowej był ks. abp Ludwig Schick, metropolita Bambergu, który jest członkiem tego gremium z ramienia Konferencji Episkopatu Niemiec. Konferencję Biskupów Niemieckich reprezentowali również: ks. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz ks. bp Wolfgang Ipolt z Görlitz. Konferencję Episkopatu Polski natomiast: metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, biskup gliwicki ks. bp Jan Kopiec oraz biskup zielonogórsko-gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński. W spotkaniu wzięli także udział sekretarze obu stron: ks. dr Jarosław Mrówczyński oraz dr Jörg Lüer.

W ubiegłym roku spotkanie grupy kontaktowej miało miejsce w diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, a jego gospodarzem był ks. bp Tadeusz Lityński. Grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec pracuje regularnie od 1995 roku. Jej zadaniem jest wymiana doświadczeń Kościoła w obydwu krajach, wspólne inicjatywy konferencji episkopatów i poszczególnych ich gremiów.

BP KEP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl