fot. PAP/EPA

Papież Franciszek o roli ojca w życiu dzieci i młodzieży

Brak osoby ojca w życiu dzieci i młodzieży powoduje pustkę i zranienia, które mogą być bardzo poważne – przestrzegł Ojciec Święty Franciszek podczas Audiencji Generalnej. W auli Pawła VI w Watykanie Papież kontynuował dziś cykl katechez na temat rodziny i mówił o roli ojca.

Na początku przypomniał, że „ojciec” to słowo szczególnie drogie chrześcijanom, ponieważ Jezus nauczył nas, aby tym imieniem nazywać Boga. Papież powiedział też, że „ojciec” to słowo znane wszystkim, uniwersalne, które wskazuje na fundamentalną relację.

Dziś można jednak stwierdzić, że nasze społeczeństwo jest „społeczeństwem bez ojców” – podkreślił papież Franciszek. Dodał, że szczególnie we współczesnej kulturze zachodniej postać ojca miałaby być symbolicznie nieobecna, usunięta w imię wyzwolenia od ojca-władcy, ojca-przeszkody w emancypacji i niezależności ludzi młodych.

– Musimy być bardziej ostrożni. Brak osoby ojca w życiu dzieci i młodzieży powoduje pustkę i zranienia, które mogą być bardzo poważne. W efekcie odchylenia dzieci i młodzieży w dużej mierze można przypisać temu zjawisku jako brak przykładu, brak przewodnika z autorytetem w codziennym życiu. Poczucie osierocenia, jakim żyje wielu młodych jest o wiele głębsze niż my to sądzimy –zaznaczył papież Franciszek.

Ojciec Święty wskazał, że przezwyciężenie osierocenia możliwe jest w Jezusie Chrystusie. Podkreślił, że Jezus jest Nauczycielem, którego trzeba słuchać; Nadzieją, że świat może się zmienić, że miłość zwycięża nienawiść, że braterstwo i pokój może być przyszłością wszystkich.

W słowach pozdrowień do Polaków Ojciec Święty prosił o modlitwę za ojców.

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Moi Drodzy, medytując nad rolą ojca w rodzinie ludzkiej, zdajemy sobie sprawę, że brak doświadczenia ojcowskiej miłości może stanowić przeszkodę w stworzeniu prawdziwej relacji z Bogiem, który jest ojcem. Módlcie się zatem za wszystkich ojców, aby zawsze podejmowali ich odpowiedzialność i byli dla swoich dzieci znakiem miłości Boga Ojca. Niech Będzie pochwalony Jezus Chrystus – powiedział papież Franciszek do Polaków.

Audiencja Generalna w Watykanie zakończyła się wspólną modlitwą „Ojcze Nasz”.

RIRM

drukuj