fot. PAP/EPA

Ojciec Święty: Postęp technologiczny nie może coraz bardziej zastępować ludzkiej pracy

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że dialog między pokoleniami, edukacja i praca są narzędziami budowy trwałego pokoju, a także że postęp technologiczny nie może w coraz większym stopniu zastępować ludzkiej pracy. W orędziu na 55. Światowy Dzień Pokoju, który będzie obchodzony 1 stycznia, wyraził ubolewanie, że spadają nakłady na oświatę, a rosną wydatki na cele militarne.

W opublikowanym we wtorek orędziu papież Franciszek zauważył: „Mimo wielu wysiłków zmierzających do konstruktywnego dialogu między narodami, nasila się ogłuszający zgiełk wojen i konfliktów, postępują choroby o rozmiarach pandemii, pogłębiają się skutki zmian klimatycznych i degradacji środowiska, pogłębia się tragedia głodu oraz pragnienia i dominuje model gospodarczy oparty na indywidualizmie, a nie na solidarnym dzieleniu się”.

Nie ustaje – dodał Papież – „wołanie ubogich i ziemi”, błagających o sprawiedliwość i pokój. [czytaj więcej]

Jego zdaniem wszyscy mogą współdziałać w budowaniu bardziej pokojowego świata, „począwszy od własnego serca, poprzez relacje w rodzinie, społeczeństwie i środowisku aż po relacje między narodami i między państwami”.

Jako elementy niezbędne do budowy ugody społecznej wymienił dialog międzypokoleniowy, edukację jako „czynnik wolności, odpowiedzialności i rozwoju”, a także działania na rzecz pełnej realizacji ludzkiej godności.

Papież Franciszek stwierdził, że w dobie pandemii „niektórzy próbują uciec od rzeczywistości, chroniąc się w prywatne światy, a inni stawiają jej czoło z destrukcyjną przemocą”.

„Ale między egoistyczną obojętnością a protestem odwołującym się do przemocy istnieje opcja, która jest zawsze możliwa – dialog” – zaznaczył.

Działania na rzecz dialogu między pokoleniami porównał do „spulchniania twardej i jałowej gleby konfliktu i odrzucenia, by uprawiać tam nasiona trwałego i wspólnego pokoju”.

„Podczas gdy rozwój technologiczny i gospodarczy często dzielił pokolenia, to współczesne kryzysy ujawniają pilność ich przymierza” – wskazał.

Papież Franciszek odnotował z niepokojem: „W ostatnich latach na całym świecie znacznie ograniczono budżet na kształcenie i edukację i jest on traktowany raczej jako wydatki niż inwestycje”. Jednocześnie „wydatki na cele wojskowe wzrosły powyżej poziomu odnotowanego pod koniec zimnej wojny i wygląda na to, że będą rosły w niebotycznym tempie”.

Zaapelował do rządzących, by wypracowali politykę gospodarczą, która „odwróci relację między publicznymi inwestycjami w edukację a środkami przeznaczanymi na zbrojenia”.

Papież przypomniał, że pandemia pogorszyła sytuację w świecie pracy, który już wcześniej borykał się z wieloma wyzwaniami.

Jak napisał, „upadły miliony inwestycji ekonomicznych i produkcyjnych”, „pracownicy w niepewnej sytuacji zawodowej są coraz bardziej bezbronni”, zaś młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy i bezrobotni dorośli stoją teraz przed dramatycznymi perspektywami.

W opinii papieża Franciszka „nie należy dążyć do tego, aby postęp technologiczny zastępował coraz bardziej ludzką pracę, bo przez to ludzkość doprowadziłaby do wyrządzenia szkody sobie samej”.

„Praca jest koniecznością, częścią sensu życia na tej ziemi, sposobem dojrzewania, ludzkiego rozwoju i osobistego spełnienia” – dodał.

Zaapelował o promowanie na całym świecie odpowiednich i godziwych warunków pracy, ukierunkowanych na dobro wspólne i ochronę środowiska, o zapewnienie i wspieranie wolności przedsięwzięć gospodarczych przy jednoczesnym krzewieniu odpowiedzialności społecznej, „tak aby zysk nie był jedynym kryterium”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl