Papież Franciszek: Nie należy modlić się jak papugi, Msza św. to nie spektakl

Papież Franciszek powiedział w środę wiernym podczas audiencji generalnej, że nie powinni modlić się „jak papugi”. Modlitwa to zadziwienie, a Msza św. to nie wizyta w muzeum ani spektakl – podkreślił.

Franciszek wskazywał, że nie rozumie się Mszy św., jeśli nie rozumie się modlitwy.

Aby się modlić, należy przyjąć dwie postawy, „stać się maluczkim” i „dać się zadziwić” – wyjaśnił.

„Czy pozwalamy się zadziwić, czy też mówimy do Boga jak papugi?” – zapytał papież wiernych.

„Spotkanie z Bogiem jest zawsze spotkaniem żywym, a nie spotkaniem muzealnym, idziemy na Mszę świętą, a nie do muzeum” – dodał.

Franciszek wskazał na potrzebę umiejętności zachowania milczenia.

„Kiedy przychodzimy na Mszę św. pięć minut przed czasem i zaczynamy rozmawiać z kimś, kto stoi obok, to nie jest to moment na takie pogaduszki. To chwila ciszy, by przygotować się do dialogu” – radził papież.

„Nie idziemy na spektakl, ale na spotkanie z Bogiem, a milczenie do niego przygotowuje” – mówił.

Franciszek pytał: „Czy mogę powiedzieć, że kiedy przyjmuję komunię w czasie Mszy św., Pan spotyka moją słabość?”.

„Tak, możemy tak powiedzieć, to jest prawda, Pan spotyka naszą słabość, by doprowadzić nas z powrotem do naszego pierwszego powołania: aby być na obraz i podobieństwo Boga” – zauważył w katechezie na temat Mszy świętej.

W audiencji na placu Świętego Piotra uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl