Papież Franciszek: Kościół rodziną, w której się miłuje i jest się miłowanym

Kościół jest rodziną, w której się miłuje i jest się miłowanym – powiedział Ojciec Św. Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Nawiązując do przypowieści o synu marnotrawnym. Ojciec Św. przypomniał Boży plan wobec ludzkości, uczynienia z nas jednej rodziny swoich dzieci. 

W tym planie znajduje swoje źródło Kościół, rodzący się z pragnienia Boga, by powołać wszystkich ludzi do komunii z Nim, do przyjaźni, uczestnictwa, jako Jego dzieci w samym Jego Boskim życiu.

– Skąd, więc rodzi się Kościół? Rodzi się z najwyższego aktu miłości Krzyża, z przebitego boku Jezusa, z którego wypływają krew i woda – symbole sakramentów Eucharystii i Chrztu. W rodzinie Bożej, w Kościele, siłą napędową jest miłość Boga, która ukonkretnia się w miłowaniu Jego i bliźnich, wszystkich, bez rozróżniania i miary. Kościół jest rodziną, w której się kocha i jest się kochanym – powiedział papież Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał też, że Kościół ukazuje się wtedy, gdy Duch Święty napełnia serca apostołów oraz pobudza ich do głoszenia światu Dobrej Nowiny i szerzenia miłości Bożej.

Papież zaznaczył też, że nie można przyjmować Chrystusa odrzucając jednocześnie Jego Kościół, bo to właśnie Kościół niesie nam Chrystusa i prowadzi nas do Boga.

Ojciec Święty  zauważył, że posiada on również ludzkie aspekty. Ci, którzy go tworzą – duchowieństwo i świeccy – mają wady, ułomności i grzechy, a jednak Kościół należy do Boga, jest częścią Jego wielkiego planu umiłowania całej ludzkości – podkreślił Franciszek.

Podczas środkowej audiencji papież Franciszek wezwał jednocześnie do umiłowania Kościoła i modlitw w jego intencji. Na zakończenie Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów, którzy przybyli na audiencję także z Polski. Szczególne słowa skierował do uczestników, zbliżającego się spotkania w Lednicy.

Pozdrawiam przybyłych na audiencję Polaków. Moją myśl kieruję dzisiaj do młodych, którzy pierwszego czerwca spotkają się na polach lednickich. Drodzy młodzi przyjaciele łączę się z wami w modlitewnym czuwaniu. Rozważając temat ojcostwa będziecie dotykali wielkiej tajemnicy Bożej Miłości. Pamiętajcie, ze Bóg jest Ojcem każdego z nas. On sam nas stworzył, obdarzył każdego talentami, prowadzi przez życie, jest z nami pomimo naszych słabości, grzechu, zapomnień. Pragnie nas zbawić. Jest wzorem każdego ojcostwa, także tego ziemskiego. Każdy z nas wiele zawdzięcza temu, który przekazał nam życie, który troszczył się i może nadal się troszczy o codzienny nasz byt i wzrost. Nie zapomnijcie podziękować Bogu za waszego tatę, pamiętajcie o nim w modlitwie, nawet gdyby wasze relacje nie były najlepsze. Ojcostwo to Boży dar i wielka odpowiedzialność, by dać nowe życie. Odpowiedzialność za nowego człowieka, niepowtarzalny obraz Boga. Nie lękajcie się by być kiedyś rodzicami. Wielu z was będzie zapewne ojcami. Bądźcie też otwarci na ojcostwo duchowe, wielki skarb naszej wiary. Niech Bóg obdarzy was bogactwem i promieniowaniem Swego Ojcostwa i napełni was Swoją radością. Wszystkich, którzy pielgrzymują na pola lednickie, do źródeł chrzcielnych Polski z serca pozdrawiam i błogosławię. Tym Błogosławieństwem ogarniam także uczestników dzisiejszej audiencji, wasze rodziny i waszych bliskich, życzę wszystkim obfitych łask uroczystości Bożego Ciała – powiedział papież Franciszek.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl