Dziś jesteśmy tu razem, by dzielić się wiarą i radością

 

Przemówienie Ojca Świętego Franciszka do uczestników 28. ŚDM na plaży Copacabana w Rio de Janeiro:


Najdrożsi młodzi,
Dobry wieczór!

Najpierw chciałbym Wam podziękować za świadectwo wiary, jakie dajecie światu. Zawsze słyszałem, że mieszkańcy Rio de Janeiro nie lubią deszczu, ale Wy pokazujecie, że Wasza wiara jest mocniejsza niż zimno i deszcz. Gratulacje! Jesteście prawdziwymi bojownikami.

Widzę w Was piękno młodego oblicza Chrystusa, a moje serce napełnia się radością! Pamiętam pierwszy Światowy Dzień Młodzieży o charakterze międzynarodowym. Był on obchodzony w 1987 roku w Argentynie, w moim rodzinnym mieście – Buenos Aires. Wciąż żywe są w mojej pamięci słowa błogosławionego Jana Pawła II do młodzieży: „Wiele od Was oczekuję! Oczekuję od Was przede wszystkim tego, że odnowicie swą wierność wobec Jezusa Chrystusa i Jego odkupieńczego Krzyża”.

Zanim rozwinę moje przemówienie, chciałbym wspomnieć o tragicznym wypadku w Gujanie Francuskiej, w którym straciła życie młoda dziewczyna, a inni młodzi ludzie zostali ranni. Proszę Was o minutę ciszy. Pomódlmy się do Boga Naszego Ojca w ich intencji i w intencji ich bliskich.

W tym roku Światowy Dzień Młodzieży powraca po raz drugi do Ameryki Łacińskiej. A Wy, młodzi bardzo licznie odpowiedzieliście na zaproszenie Papieża Benedykta XVI, który zwołał Was na obchody tego Dnia. Dziękujemy mu z całego serca! I stąd wysyłamy mu serdeczne pozdrowienia i gorące oklaski. Zanim przyjechałem do Brazylii rozmawiałem z Benedyktem XVI. Poprosiłem go, aby towarzyszył mi swoją modlitwą w czasie tej podróży. Odpowiedział mi, że będzie towarzyszył nam modlitwą oraz że będzie oglądał nas w telewizji.

Moje spojrzenie kieruje się ku temu wielkiemu zgromadzeniu: jest Was tak wielu! Przybywacie ze wszystkich kontynentów. Często jesteście od siebie bardzo oddaleni, nie tylko w sensie geograficznym, ale także z punktu widzenia egzystencjalnego, kulturowego, społecznego i ludzkiego. Ale dziś jesteście tutaj – jesteśmy tu dzisiaj razem zjednoczeni, aby dzielić się swoją wiarą i radością spotkania z Chrystusem, bycia Jego uczniami. W tym tygodniu Rio staje się centrum Kościoła – jego żywym i młodym sercem, bo odpowiedzieliście wielkodusznie i odważnie na to zaproszenie, które złożył Wam Jezus, aby z Nim pozostać, być Jego przyjaciółmi.

Pociąg tego Światowego Dnia Młodzieży przybył z daleka i przemierzył całą ziemię brazylijską, pokonując etapy projektu „Bota fé – dodaj wiary”. Dziś przybył do Rio de Janeiro. Z Corcovado obejmuje nas i błogosławi nam Chrystus Odkupiciel. Spoglądając na to morze, na plażę i Was wszystkich, przychodzi mi na myśl chwila, gdy Jezus na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego powołał pierwszych uczniów, aby poszli za Nim. Dzisiaj Jezus pyta nas ponownie: Czy chcesz być moim uczniem? Czy chcesz być moim przyjacielem? Czy chcesz być świadkiem mojej Ewangelii? W centrum obecnego Roku Wiary pytania te zachęcają nas do odnowienia naszego zaangażowania się jako chrześcijan. Wasze rodziny i wspólnoty lokalne przekazały Wam wielki dar wiary, wzrósł w Was Chrystus. Przybyłem dziś, aby umocnić Was w tej wierze, wierze w Chrystusa żyjącego, który w Was mieszka. Przybyłem również po to, aby samemu być umocnionym przez entuzjazm Waszej wiary! Wiecie, że w życiu biskupa jest wiele problemów, które trzeba rozwiązać i pomimo tych trudności, wiara biskupa również musi się umacniać. Jaki brzydki jest – smutny biskup. Aby moja wiara nie była smutna przybyłem tutaj, aby dać się zarazić radością Waszej wiary.

Pozdrawiam Was wszystkich z wielką miłością. Do Was, którzy przybyliście tutaj z pięciu kontynentów, a poprzez Was, do wszystkich młodych na świecie – zwłaszcza do tych, którzy nie mogli przybyć do Rio de Janeiro, ale łączą się z nami za pośrednictwem radia, telewizji i internetu, mówię: Witajcie na tym  wielkim święcie wiary! W różnych częściach świata wielu ludzi młodych zgromadziło się w tej właśnie chwili, aby ją przeżywać razem: czujmy się zjednoczeni ze sobą w radości, przyjaźni i wierze. Bądźcie pewni: moje serce pasterza obejmuje Was wszystkich z powszechną miłością. To co jest najważniejsze dzisiaj, to Wasze spotkanie i spotkanie wszystkich młodych, którzy są z nami za pośrednictwem mediów. Chrystus Odkupiciel, ze szczytu góry Corcovado, niech przyjmie Was w tym pięknym mieście Rio!

Pragnę pozdrowić przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, drogiego księdza kardynała Stanisława Ryłkę i wszystkich, którzy z nim pracują. Dziękuję księdzu arcybiskupowi Orani João Tempesta, Metropolicie São Sebastião z Rio de Janeiro, za serdeczność z jaką mnie przyjął. Chcę powiedzieć, że mieszkańcy Rio potrafią przyjąć bliźniego, potrafią go ugościć. Pragnę podziękować księdzu arcybiskupowi za wielki trud włożony w przygotowanie tego Światowego Dnia Młodzieży, wraz z biskupami pomocniczymi i różnymi diecezjami ogromnej Brazylii. Wyrażam podziękowania dla wszystkich władz krajowych, stanowych i lokalnych, a także dla tych wszystkich, którzy zaangażowali się, aby mogło stać się rzeczywistością to wyjątkowe święto jedności, wiary i braterstwa. Dziękuję braciom biskupom, księżom, klerykom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim, którzy towarzyszą ludziom młodym z różnych części naszej planety w ich pielgrzymowaniu do Jezusa. Wszystkim i każdemu z osobna przekazuję moje serdeczne uściski w Panu.

Bracia i przyjaciele, witajcie na XXVIII Światowym Dniu Młodzieży w tym wspaniałym mieście Rio de Janeiro!

RIRM

drukuj