Spotkanie Ojca Świętego z uczestnikami 28. ŚDM

Uczestnicy 28. ŚDM w Rio de Janeiro powitali Ojca Świętego Franciszka na plaży Copacabana. W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie Papieża z przybyłymi na ŚDM do Brazylii.

Ojca Świętego Franciszka powitał ks. abp Orani João Tempesta, Metropolita Rio de Janeiro. „Rio de Janeiro przyjmuje Ojca Świętego oraz wszystkich młodych z wielką radością, z otwartymi ramionami i sercami” – powiedział  Metropolita Rio de Janeiro.

Ksiądz arcybiskup podziękował także poprzednikowi Papieża Franciszka, Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI, który wyznaczył 28. Światowe Dni Młodzieży w Brazylii.

– Ojcze Święty, po 26. latach Światowe Dni Młodzieży wracają do Ameryki Łacińskiej. Poprzednie były w Buenos Aires. Z wielką radością witamy i przyjmujemy Ciebie, Ojcze Święty w Ameryce Łacińskiej, którą tak dobrze znasz. Rio de Janeiro przyjmuje Ciebie i wszystkich młodych ludzi, którzy już tutaj są i tych, którzy jeszcze przybędą – z otwartymi ramionami i sercami. Dziękuję za przewodniczenie tak bardzo oczekiwanemu spotkaniu przez ludzi młodych i przez Kościół Brazylii – spotkaniu wyznaczonemu przez Twojego poprzednika Ojca Świętego Benedykta XVI, któremu również serdecznie dziękujemy – powiedział ks. abp Orani João Tempesta.

„Widzę w Was piękno młodego oblicza Chrystusa, a moje serce napełnia się radością!” –  powiedział Ojciec Święty Franciszek podczas spotkania z młodymi na plaży Copacabana w Rio de Janeiro.

Papież zwrócił uwagę, że młodzi bardzo licznie odpowiedzieli na zaproszenie Benedykta XVI, który zwołał ich na to spotkanie.     Dziękując emerytowanemu Papieżowi, Franciszek powiedział, że przed przyjazdem rozmawiał z Benedyktem XVI, który zapewnił, że będzie towarzyszył młodym swoją modlitwą, a także, że będzie oglądał ŚDM w telewizji.

Ojciec Święty Franciszek podkreślał, że pomimo odległości geograficznej, różnic egzystencjalnych, kulturowych czy społecznych, podczas ŚDM – młodzi są zjednoczeni.

– Dziś jesteśmy tutaj razem – zjednoczeni, aby dzielić się swoją wiarą i radością spotkania z Chrystusem, bycia Jego uczniami. W tym tygodniu Rio staje się centrum Kościoła – jego żywym i młodym sercem, bo odpowiedzieliście wielkodusznie i odważnie na to zaproszenie, które złożył Wam Jezus, aby z Nim pozostać, być Jego przyjaciółmi – akcentował Ojciec Święty.

„Kiedy patrzę na to morze, na plażę i na Was wszystkich, przychodzi mi na myśl chwila, gdy Jezus na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego wezwał pierwszych uczniów, aby poszli za Nim” – mówił dalej podczas swego przemówienia Papież Franciszek.

Dzisiaj Jezus pyta nas ponownie: Czy chcesz być moim uczniem? Czy chcesz być moim przyjacielem? Czy chcesz być świadkiem mojej Ewangelii? W centrum obecnego Roku Wiary pytania te zachęcają nas do odnowienia naszego zaangażowania się jako chrześcijan. Wasze rodziny i wspólnoty lokalne przekazały Wam wielki dar wiary, wzrósł w Was Chrystus. Przybyłem dziś, aby umocnić Was w tej wierze, wierze w Chrystusa żyjącego, który w Was mieszka. Przybyłem również po to, aby samemu być umocnionym przez entuzjazm Waszej wiary! – podkreślił Franciszek.

Papież zwrócił się także do tych wszystkich, którzy nie mogli przybyć do Rio de Janeiro, ale łączą się z młodymi za pośrednictwem radia, telewizji i internetu.

– Wszystkim im mówię: Witajcie na tym  wielkim święcie wiary! W różnych częściach świata wielu ludzi młodych zgromadziło się w tej właśnie chwili, aby ją przeżywać razem: czujmy się zjednoczeni ze sobą w radości, przyjaźni i wierze. Bądźcie pewni: moje serce pasterza obejmuje Was wszystkich z powszechną miłością. To co jest najważniejsze dzisiaj, to Wasze spotkanie i spotkanie wszystkich młodych, którzy są z nami za pośrednictwem mediów – akcentował Ojciec Święty.

Na plaży Copacabana młodzież reprezentująca pięć kontynentów, z których przybyli uczestnicy Światowych Dni Młodzieży przywitała Ojca Świętego Franciszka.

– Ojcze Święty, w imieniu wszystkich młodych ludzi z kontynentu europejskiego witamy Cię na Światowych Dniach Młodzieży. Są z nami bracia i siostry, którzy przez wieki żyli Ewangelią i byli jej świadkami na naszej ziemi.
– Ojcze Święty, w imieniu wszystkich młodych ludzi z Azji chcemy również powiedzieć: Witamy Cię na Światowych Dniach Młodzieży. Przynosimy życie tych wszystkich, którzy na naszym kontynencie żyją Ewangelią i głoszą ją w duchu dialogu z prastarymi tradycjami i religiami.
– Ojcze Święty, w imieniu całej młodzieży z Afryki witamy Cię serdecznie z naszego misyjnego serca, które woła o życie pośród tak wielu trudności. Witamy Cię na Światowych Dniach Młodzieży.
– Ojcze Święty, również my z Oceanii chcemy Ci powiedzieć: Witamy Cię na Światowych Dniach Młodzieży. Przybyliśmy z daleka, bo wiemy że dla uczniów Jezusa Chrystusa nie ma odległości, które by uniemożliwiły przeżywać i głosić braterstwa. W tym świecie wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami.
– Ojcze Święty, w imieniu wszystkich młodych ludzi kontynentu amerykańskiego, a zwłaszcza w imieniu młodzieży brazylijskiej pragniemy wyrazić naszą radość i powiedzieć, że być tutaj, to coś wspaniałego. Witamy Cię na Światowych Dniach Młodzieży.

Później w formie scenek i śpiewem przedstawiono poszczególne regiony Brazylii. Zawierały one także elementy brazylijskiej religijności. Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa.

Ojciec Święty podczas Liturgii Słowa podkreślał, że obecność Chrystusa w naszym życiu czyni je sensownym, owocnym, pozwalającym rozwijać wiarę, nadzieję i miłość. 

Mamy pokusę, aby stawiać siebie w centrum; aby sądzić, że my sami budujemy swoje życie lub że będzie ono szczęśliwe, jeśli będziemy posiadali rzeczy, mieli pieniądze czy władzę. Ale tak nie jest! Oczywiście posiadanie, pieniądze, władza mogą dać chwilę upojenia, złudzenie, że jest się szczęśliwym, ale w ostateczności to one nas posiadają, pobudzają nas do tego, aby posiadać coraz więcej, by nigdy nie być zaspokojonymi. „Dodaj Chrystusa” do swojego życia, w Nim złóż swoją ufność, a nigdy się nie zawiedziesz! – mówił Ojciec Święty Franciszek.

Zachęcił jednocześnie młodych, by byli Jego uczniami i misjonarzami, świadkami Ewangelii, wnosząc w świat promień światła.

– W Roku Wiary ten Światowy Dzień Młodzieży jest darem danym nam, abyśmy jeszcze bardziej zbliżyli się do Pana, żeby być Jego uczniami i Jego misjonarzami, aby Mu pozwolić, żeby odnawiał nasze życie – podkreślał Papież.

Wcześniej Ojciec Święty odwiedził osiedle ubogich Varginha w dzielnicy Manguinhos.

„Niech każdy na miarę swoich możliwości i odpowiedzialności wnosi swój wkład, by położyć kres tak wielu niesprawiedliwościom społecznym” – zaapelował Ojciec Święty Franciszek. Nawoływał o niestrudzoną pracę na rzecz świata sprawiedliwszego i bardziej solidarnego!

– Nikt nie może pozostać obojętny na nierówności, które wciąż istnieją na świecie! Niech każdy na miarę swoich możliwości i odpowiedzialności wnosi swój wkład, by położyć kres tak wielu niesprawiedliwościom społecznym. To nie kultura egoizmu, indywidualizmu, która często panuje w naszym społeczeństwie, buduje świat bardziej ludzki, i do niego prowadzi, ale kultura solidarności – akcentował Papież Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył też , że  Kościół pragnie zaoferować swoją współpracę w każdej inicjatywie, która może oznaczać prawdziwy rozwój każdego człowieka i całego człowieka.

– Drodzy przyjaciele, z pewnością trzeba dać chleb głodnym. Jest to akt sprawiedliwości. Ale istnieje także głębszy głód – głód szczęścia, który może zaspokoić tylko Bóg – podkreślił Franciszek.

Na zakończenie Papież Franciszek zaapelował do ludzi młodych, by nigdy się nie zniechęcali, nigdy nie tracili ufności, nie pozwolili, by zgasła nadzieja. „Starajcie się jako pierwsi nieść dobro, nie przyzwyczajać się do zła, ale je pokonywać” – mówił Papież.

Wcześniej Ojciec Święty Franciszek otrzymał symboliczne klucze do Rio de Janeiro i pobłogosławił olimpijskie flagi XXI Igrzysk Olimpijskich. Ceremonia wręczenia klucza, która jest znakiem zaufania i akceptacji wobec osoby, która je otrzymuje, odbyła się w Pałacu Miejskim. Papież poświęcił także Krzyż Olimpijski i Ikonę Pokoju, które odwiedzi dwanaście miast, które będą gościły Mundial FIFA 2014.

W uroczystości wzięło udział ok. 300 brazylijskich sportowców i piłkarzy. Wśród nich znalazł się legendarny Pelé, uznawany za najlepszego piłkarza historii tego sportu. Z balkonu  Pałacu Miejskiego Papież przywitał się z wiernymi.

– Dziękuje bardzo, że mogę tu być, otworzyć swe serce i wszystkich pobłogosławić. Módlcie się za mnie – prosił zebranych na dziedzińcu Papież Franciszek.

Transmisję poszczególnych punktów pielgrzymki Ojca Świętego przeprowadzają  Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj