fot. PAP/EPA

Błogosławieństwo „Urbi et Orbi”

Ojciec Święty Franciszek wygłosił bożonarodzeniowe orędzie. Udzielił też Apostolskiego Błogosławieństwa „Urbi et Orbi” czyli „Miastu i Światu”.

W uroczystość Bożego Narodzenia Ojciec Święty Franciszek wygłosił tradycyjne świąteczne orędzie. Mówił w nim o najboleśniejszych wydarzeniach jakie dotykają współczesny świat. To kryzysy wojenne, gospodarcze, pandemia, koronawirusa, czy wykorzystywanie kobiet i dzieci. Papież podkreślał, że ogromne tragedie na świecie pomijane są dziś milczeniem.

– W tym świątecznym dniu błagajmy Jezusa, aby obudził w sercach wszystkich tęsknotę za pojednaniem i braterstwem – wzywał papież Franciszek.

Ojciec Święty mówił o dramatycznej sytuacji narodu syryjskiego. Nawiązał także do trudnej sytuacji w Iraku, Jemenie, Libanie, Afganistanie.  Papież modlił się za narody pogrążonych w konfliktach i kryzysach Birmy, Etiopii i całej Afryki Północnej, Sudanu i Sudanu Południowego. Przypomniał także o nieustannych napięciach między Izraelczykami a Palestyńczykami i ich coraz poważniejszych konsekwencjach społecznych i politycznych. Papież modlił także Ukrainę, aby – jak mówił – „nie poszerzały się tam nowotworowe przerzuty konfliktu”.

Apelował o to, by nie być obojętnym na los migrantów i uchodźców na świecie. W świątecznym orędziu Papież modlił się także za chorych, o przezwyciężenie kryzysu sanitarnego i jego konsekwencji.  Zaapelował o zapewnienie szczepionek najbardziej potrzebującym grupom społecznym.

Papież mówił o znaczeniu dialogu. Stwierdził, że w obecnych czasach kryzysu istnieje ryzyko, że zamiast niego wybrane zostaną drogi na skróty.

– Pobudź władze polityczne do znalezienia skutecznych porozumień, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w środowisku szanującym życie – modlił się Franciszek.

Nadzieję na lepsze jutro – jak podkreślał Papież daje nam narodzenia Dzieciątka Jezus.

– O Chryste, który narodziłeś się dla nas, naucz nas podążać z Tobą po drogach pokoju. Wszystkim życzę dobrych Świąt Bożego Narodzenia! – powiedział Papież.

Po wygłoszeniu orędzia Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi” czyli „Miastu i Światu”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl