fot. flickr.com

Papież Franciszek: Budować mosty tam, gdzie wznosi się mury ze strachu

Papież Franciszek apelował dziś o budowę na świecie mostów tam, gdzie “wznosi się mury ze strachu przed innymi”. Podczas audiencji dla organizacji z Francji, utworzonej przy tamtejszym episkopacie, mówił o potrzebie szerzenia „kultury miłosierdzia”.

W czasie spotkania z Katolicką Delegacją Współpracy, organizacją wolontariatu utworzoną pół wieku temu pod wpływem encykliki papieża Pawła VI “Populorum Progressio”, Ojciec Święty Franciszek zachęcał do krzewienia mentalności, w której nikt nie patrzy na drugą osobę z obojętnością.

„Poprzez wasze inicjatywy, projekty i działania ukazujecie Kościół ubogi dla ubogich, Kościół wychodzący do osób, które cierpią, doświadczają trudności i zepchnięcia na margines” – oświadczył Papież. Apelował też o “ekologiczne nawrócenie”.

Ojciec św. Franciszek zauważył również, że słowo „solidarność” jest już „trochę zużyte” i „niekiedy źle interpretowane”, ale – jak wyjaśnił – „wskazuje znacznie więcej niż sporadyczny akt wielkoduszności”.

“Wymaga uformowania nowej mentalności, kierującej się pojęciami wspólnoty, priorytetu życia wszystkich w stosunku do posiadania dóbr przez niektórych” – powiedział papież Franciszek.

PAP/RIRM/

drukuj