Anioł Pański oraz Droga Krzyżowa z Ojcem Świętym Franciszkiem

Dziś Ojciec Święty Franciszek wraz z młodzieżą przybyłą na ŚDM odmówi modlitwę Anioł Pański z balkonu Pałacu Arcybiskupiego w Rio de Janeiro. Później zaplanowana jest Droga Krzyżowa na plaży Copacabana. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam.

W ŚDM w Brazylii uczestniczy nie tylko młodzież, ale także kapłani, księża biskupi i arcybiskupi oraz księża kardynałowie. A wśród nich ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że wśród przybyłych do Brazylii widać ogromny entuzjazm. W tym kontekście przypomniał słowa błogosławionego Jana Pawła II, który powtarzał, że młodzi są wiosną i nadzieją Kościoła.

– Błogosławiony Jan Paweł II widział w młodzieży przyszłość Kościoła i przyszłość świata. Dlatego tak bardzo zależało mu na duszpasterstwie młodzieży. Stąd te Światowe Dni Młodzieży były ukierunkowane po jego linii profetycznej. Troska o przyszłość poprzez młodzież – to wyniósł z Polski i tym dzielił się będąc papieżem. Jan Paweł II ewangelizował świat razem z młodzieżą – to przecież najlepsza ewangelizacja. Młodzież ewangelizuje poprzez swoją radość, entuzjazm i poprzez świadectwo ludzi wierzących, którym zależy na czymś więcej niż na zabawie, na świeckości – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz wyraził wdzięczność TV Trwam i Radiu Maryja za transmisje, jakie przeprowadzają z wizyty Ojca Świętego Franciszka do Brazylii.

– Cieszymy się bardzo, że nawet tutaj – do Rio de Janeiro dotarły Telewizja Trwam i Radio Maryja. Nie wiem czy telewizja publiczna robi to samo co Wy. Relacje ze ŚDM w Madrycie płynęły tylko poprzez Telewizję Trwam i Radio Maryja. Za to należy się wielka wdzięczność Waszej telewizji, radiu, Wam wszystkim. W ten oto sposób możemy być w łączności – zarówno my, jak i młodzież, która obchodzi swoje Rio w Polsce, która modli się za nas. W ten właśnie sposób idzie ta głęboka treść, która płynie z ust papieża Franciszka – dodał ks. kard Stanisław Dziwisz.

Ojciec Święty w swoim ostatnim wpisie na Twitterze nawiązał do wczorajszej wizyty na osiedlu ubogich Varginha.

“Miarę wielkości społeczeństwa wyznacza sposób, w jaki jest traktowany najbardziej potrzebujący, kto nie ma nic poza swoim ubóstwem” – napisał Papież.

Ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski, który od kilkunastu lat zaangażowany jest w Światowe Dni Młodzieży podkreśla, że takie spotkanie jest wielkim wyznaniem wiary, którą składa młodzież pod opieką Ojca Świętego.

– To spotkanie jest wspaniałym doświadczeniem tajemnicy Kościoła powszechnego, ale jest także wymianą darów duchowych. Daru spotkania, daru gościnności, daru życzliwości, jak również świadectwa życia i to z obu stron. Patrzymy na Brazylię; oczywiście trudno w ciągu kilku dni dobrze poznać wszystkie problemy. Wiemy, że jest dużo ludzi biednych, ale bardzo szczerych, otwartych, zaangażowanych. Za to bardzo chcemy im podziękować – zwraca uwagę ks. bp Henryk Tomasik.

Ksiądz biskup odniósł się też do hasła tegorocznego spotkania w Rio de Janeiro  “Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

Na mocy sakramentów jesteśmy zaproszeni do ewangelizacji, aby nieść Ewangelię, aby pomagać innym w tym, by byli uczniami Chrystusa. Każde orędzie i każdy temat wyznacza specyfikę Światowych Dni Młodzieży. Tym razem pogłębiamy naszą refleksję na temat tego, co to znaczy być chrześcijaninem i co oznacza być misjonarzem naszych czasów. To jest zadanie dla nas wszystkich – mówił ks. bp Henryk Tomasik.

RIRM

drukuj