Papież Franciszek: W obliczu cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że w obliczu ludzkiego cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich. Podczas audiencji dla uczestników konferencji w Watykanie papież mówił, że nauka ma ograniczenia, które należy szanować dla dobra człowieka.

Zwracając się do uczestników międzynarodowej konferencji na temat medycyny regeneracyjnej Franciszek oświadczył: „Wobec problemu ludzkiego cierpienia konieczne jest to, by umieć doprowadzić do współdziałania osób i instytucji, także przekraczając uprzedzenia, by podsycać zapał i wysiłki wszystkich na rzecz osoby chorej”.

Potrzebne są – zdaniem papieża – konkretne działania na rzecz cierpiących poprzez połączenie starań i idei, „zdolnych zaangażować reprezentantów różnych wspólnot: naukowców, lekarzy, pacjentów, rodziny, badaczy zajmujących się etyką i kulturą, przywódców religijnych, filantropów, przedstawicieli rządów i biznesu”.

„Kościół chwali każdy wysiłek badawczy i stosowany, mający na celu troskę o osoby cierpiące, ale przypomina także, iż jedną z fundamentalnych zasad jest to, że nie wszystko, co jest technicznie możliwe czy wykonalne, jest zarazem etycznie do zaakceptowania” – stwierdził Franciszek.

Dodał: „Nauka, jak każda aktywność ludzka, wie, że ma ograniczenia, które należy uszanować dla dobra samej ludzkości oraz potrzeby poczucia etycznej odpowiedzialności”.

Papież wymienił cztery hasła, które według niego mają kluczowe znaczenie: „zapobiegać, chronić, leczyć i przygotować przyszłość”.

Jak wyjaśnił, „jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że wielu chorób można uniknąć, gdyby była większa troska o styl życia i kulturę, którą promujemy”.

„Zapobieganie oznacza dalekowzroczne spojrzenie na człowieka i środowisko, w jakim żyje” – zaznaczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że ten aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ coraz więcej dzieci i młodych ludzi narażonych jest na ryzyko chorób związanych z „radykalnymi zmianami współczesnej cywilizacji”.

Papież zaapelował jednocześnie o zwiększenie wysiłków w celu rozpowszechnienia nowych metod kuracji dotyczących „chorób rzadkich, autoimmunologicznych, neurologicznych”.

„Potrzebna jest refleksja nad zdrowiem ludzkim w szerszym kontekście, nie tylko badań naukowych, ale także naszej zdolności, by zachować i chronić środowisko” – uważa papież.

PAP/RIRM

drukuj