fot. twitter.com

Redemptoryści świętują stulecie posługi we Wrocławiu

Wrocławscy redemptoryści świętują stulecie posługi w tym mieście. W sobotę uroczystej Mszy Świętej jubileuszowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Ksiądz arcybiskup Józef Kupny podziękował zakonnikom za gorliwą posługę i zachęcił ich do dalszego budowania żywego kościoła.

– Kiedy czyta się historię waszego zgromadzenia na tych ziemiach, doskonale widać, że obfitowała ona w wiele takich okresów, w których po ludzku nie było żadnej nadziei – mówił metropolita wrocławski.

To okres powojenny, gdy do Wrocławia przybywali repatrianci ze Wschodu, a w mieście wciąż obecni byli Niemcy czekający na wysiedlenie.

– Byli jedną z tych wspólnot, które od początku służyły wszystkim – podkreślił ks. abp Józef Kupny.

W stanie wojennym wrocławscy redemptoryści wspierali prześladowanych przez reżim oraz udzielali schronienia represjonowanym. W tym czasie posługiwał w parafii m.in. o. Waldemar Gawłoski.

– Z czym mógł wyjść do tych, którzy byli wtedy nękani przez Służbę Bezpieczeństwa, pałowani przez ZOMO, ukrywali się? Tylko ze słowem nadziei, z Ewangelią Jezusa Chrystusa – wskazał metropolita wrocławski.

List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. Wyraził w nim wdzięczność za posługę ojców redemptorystów, w szczególności wśród ludzi młodych i studentów. Premier przypomniał także o ojcu Stanisławie Golcu, który był wieloletnim proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia.

„Jego żarliwemu patriotyzmowi i zaangażowaniu w walkę o prawdę historyczną, zawdzięczamy powstaniu we Wrocławiu Sanktuarium Golgoty Wschodu, upamiętniające ofiary terroru komunistycznego” – napisał w liście premier.

W uroczystości uczestniczył prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Janusz Sok, który przekazał także życzenia i wyrazy wdzięczności od zakonników z Niemiec.

– Dziejemy Bogu, że znaleźliśmy tu swój dom. Dziękujemy Bogu, my redemptoryści, za lata posługi i służby – powiedział o. Janusz Sok CSsR.

Redemptorystów do stolicy Dolnego Śląska sprowadził wielki przyjaciel zakonu ks. kard. Adolf Bertram. Zdobył on niezbędne zezwolenia i postarał się o zakup nieruchomości, do której sprowadzili się redemptoryści, którzy dziś posługują w tym samym miejscu.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj