Kapituła prowincji: o przesłaniu i decyzji kapituły generalnej. Gościem o. Generał

W Rowach trwają obrady II Sesji XVI Kapituły Prowincjalnej. Pierwszy dzień, 23 stycznia 2017 r., został poświęcony w całości duchowemu przesłaniu oraz decyzjom ostatniej Kapituły Generalnej jako pomocą i drogowskazowi w wypracowaniu nowego planu pastoralnego Prowincji. Gościem był Przełożony Generalny, o. Michael Brehl CSsR.

Dzień rozpoczął się jutrznią pod przewodnictwem o. Jacka Zdrzałka CSsR, Koordynatora Konferencji Redemptorystów Europy. W swej homilii wskazał na ewangeliczne marzenia chrześcijan, a szczególnie osób konsekrowanych i ich realizację w minionych wiekach. Zapytał więc, według jakich marzeń ma być tworzony nasz plan pastoralny.

O. Piotra Chyła CSsR, Dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystów w Rzymie, a także uczestnik XXV Kapituły Generalnej w Pattaya w Tajlandii w 2016 r., przedstawił jej duchowe przesłanie. Zwrócił uwagę na czas i miejsce obrad Kapituły Generalnej, a także kontekst eklezjalny i społeczny. Uważni na rany świata, misjonarze miłosierdzia i radości, posłani jako Zgromadzenie, budowanie Królestwa na fundamencie solidarności to niektóre z poruszonych zagadnień. Prezentacja ta stanowiła duchowe wprowadzenie w refleksję kapitularzy, którą podejmą w najbliższych dniach.

Mszy świętej przewodniczył Przełożony Generalny. W homilii skupił się na pogłębieniu znaczenia hasła obecnego sześciolecia, tj. co to znaczy być świadkiem Odkupiciela i jakim jest świat, w którym mamy świadczyć – mimo swej niedoskonałości i zepsucia, jest on ciągle kochany przez Boga. Tylko w takim świecie istniejemy i jesteśmy świadkami Ewangelii.

Po południu o. M. Brehl przedstawił krótko prace Kapituły Generalnej, a następnie, wymieniając niektóre jej decyzje i kierunki, wskazał, jak mogą być wzięte pod uwagę przy duszpasterskim planowaniu.

W Kapitule udział biorą redemptoryści pracujący zarówno w Polsce, jak też w wielu miejscach całego świata (Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji). Uczestnicy Kapituły (41 ojców, 2 braci i 2 kleryków) chcą wypracować nowe praktyczne wskazania do życia apostolskiego polskich redemptorystów, zwracając szczególnie uwagę na naszą pracę z młodzieżą.

Obrady inspirowane są adhortacją papieża Franciszka „Evangelii gaudium” oraz hasłem nowego sześciolecia wyznaczonym przez zakończoną w listopadzie 2016 r. Kapitułę Generalną całego Zgromadzenia: Świadkowie Odkupiciela solidarni dla misji w zranionym świecie”.

tekst i fot. o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Rowy

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl