Absolwent WSD Redemptorystów w Tuchowie, o. Marian Pacak CSsR, biskupem Toronto

Papież Franciszek mianował 5 lipca 2018 r. nowym biskupem greckokatolickiej eparchii św. Cyryla i Metodego w Toronto w Kanadzie, słowackiego redemptorystę o. Mariana Andrzeja Pacaka, dotychczasowego kapelana klasztoru redemptorystek we Vranovie nad Topl’ou-Lomnica na Słowacji.

O. Marián Andrej Pacák urodził się 24 kwietnia 1973 w Lewoczy na Słowacji – wśród jedenaściorga rodzeństwa dwóch jest kapłanami redemptorystami. Śluby wieczyste w zgromadzeniu, w greckokatolickiej Wiceprowincji Michalovce, złożył w 1997 r., a po studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Krakowie,  a następnie w Rzymie, przyjął święcenia kapłańskie w 1998 r. w Michalovcach. W następnych latach specjalizował się także w teologii moralnej na prowadzonej przez Zgromadzenie Redemptorystów Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie (Uniwersytet Lateraneński).

Pracował jako wikariusz parafii w Starej Ľubovňi (1998-2001), duszpasterz przy kościele św. Joachima w Rzymie (2001-2004), redaktor naczelny wydawnictwa i czasopisma Misionár w Michalowcach (2004-2008), a jednocześnie jako ekonom wiceprowincji (2004-2007), przełożony domu redemptorystów w Starej Ľubovni, proboszcz miejcowej parafii (2008-2015).

W 2016 podjął zaoczne studia prawa kanonicznego Kościołów wschodnich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz został kapelanem klasztoru redemptorystek we Vranovie.

Zgromadzenie Redemptorystów dało Kościołowi w sumie 6 kardynałów, 30 arcybiskupów, 132 biskupów.

     m.tkkbs./redemptor.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl