Redemptoryści od 20 lat posługują w Rosji i Kazachstanie

W Togliatti nad Wołgą w Rosji trwają obchody 20-lecia pracy redemptorystów w Rosji i Kazachstanie. Na uroczystości został zaproszony przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Janusz Sok CSsR.

Współbracia uczestniczą w sesji pastoralnej na temat nowej ewangelizacji w parafii misyjnej oraz posługi spowiednika w świetle współczesnych wyzwań.

– Podczas głównych obchodów, w tych dniach spotkań wszystkich redemptorystów pracujących tutaj na Wschodzie, zastanawiamy się głównie nad spowiedzią. O. dr Kazimierz Fryzel CSsR – nasz wykładowca, pastoralista przybył tutaj z Polski. Oprócz wykładów teologicznych, rozważamy i dyskutujemy nad tematami bardzo praktycznymi; mianowicie, jak pomagać ludziom spowiadać się, jak dowartościować znaczenie tego jakże pięknego sakramentu spotkania się z Bogiem. Te pytania są niezwykle ważne i czasem bardzo trudne – zwłaszcza na tym terenie Rosji i Kazachstanu – powiedział o. Janusz Sok CSsR.

Na rozległym obszarze znajduje się 6 placówek rozsianych od Kaliningradu aż po Syberię i Kazachstan.

– Są tutaj zwyczajne parafie, które właściwie wszystkie mają kaplice dojazdowe. Niekiedy trzeba pokonywać setki kilometrów by dojechać do niewielkich wspólnot katolików, przy których albo znajdują się kaplice, albo Msze św. są odprawiane w domach. Zajmujemy się tu głównie działalnością pastoralną, duszpasterską. Prowadzimy również misje i rekolekcje – powiedział o. Janusz Sok CSsR.

Redemptoryści polscy rozpoczęli stałą pracę ewangelizacyjną w Rosji i Kazachstanie wiosną 1993 r. Obecnie w obu krajach pracuje 15 redemptorystów: 14 z Polski i 1 z Irlandii. Posługują oni w 5 placówkach na terenie Rosji: Kemerowo, Orenburg, Orsk, Pioniersk i Togliatti oraz w Pietropawłowsku w Kazachstanie. W odpowiedzi na potrzeby pastoralne lokalnego Kościoła, redemptoryści prowadzą parafie z punktami dojazdowymi, przygotowanie do sakramentów oraz katechezę dla dzieci i dorosłych. Podejmują działalność charytatywną organizując specjalne stołówki oraz wspierane przez Caritas świetlice dziecięce. Zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia, ojcowie prowadzą także misje i rekolekcje parafialne oraz szerzą kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, uwzględniając szczególnie zakładanie Nieustannej Nowenny. Warto dodać, że w minionym roku tekst Nowenny w języku rosyjskim został oficjalnie zatwierdzony przez Konferencję Biskupów Katolickich w Rosji.

W poszczególnych placówkach redemptoryści podejmują współpracę w posłudze duszpasterskiej z siostrami zakonnymi, które reprezentują różne zgromadzenia: redemptorystki, służebniczki dębickie, nazaretanki, siostry Najświętszego Oblicza, siostry Matki Bożej Miłosierdzia oraz służebnice Ducha Świętego.

RIRM

ZOBACZ GALERIĘ

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl