Fot. wikipedia

150. rocznica przybycia Redemptorystów do Hiszpanii

W Hiszpanii ojcowie redemptoryści świętują 150-lecie przybycia do tego kraju. Jubileuszowy rok zainaugurowano Mszą Św. w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Madrycie.

Uroczysta Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Madrycie rozpoczęła jubileuszowy rok z okazji 150-lecia przybycia redemptorystów do Hiszpanii. Przewodniczył jej o. Michael Brehl, przełożony generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, a koncelebrowali redemptoryści z wielu krajów Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Pierwsi trzej redemptoryści, ojcowie Victor Loyódice i Gil Zanoni oraz brat Luis Zanichelli, przybyli do Madrytu 15 lutego 1863 r. Początki nie były łatwe. Jednak z biegiem czasu stali się znani w całym Królestwie Hiszpanii dzięki misjom ludowym oraz ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Madrycie powstało już w 1892 r. jej sanktuarium, które przyciągało mieszkańców stolicy i okolic.

Hiszpańscy redemptoryści zaczęli też wyjeżdżać na misje. Założyli placówki praktycznie we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej, w Afryce, a także na Filipinach i w Chinach, skąd zostali wypędzeni przez komunistów. Wielkim ciosem była dla redemptorystów hiszpańska wojna domowej, podczas której wielu zginęło śmiercią męczeńską.

 – Odczuwamy wielką radość, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że mamy piękny cel, który rozwijaliśmy, i który musimy rozwijać jeśli chodzi o przyszłość. Skoro jest tutaj tylu świeckich, młodzież i zakonników, oznacza to, że żyjemy i mamy, co robić. A zatem wielka radość, a dla mnie jest to przede wszystkim powód do nadziei – powiedział przełożony prowincjalny o. Pedro López.

Program roku jubileuszowego jest bardzo bogaty. Jego głównym punktem będzie bez wątpienia beatyfikacja pięciu zakonników w Tarragonie w październiku br. Niektórzy po wielkich cierpieniach zginęli za wiarę podczas wojny domowej w miejscowości Cuenca,.

o. M. Raczkiewicz CSsR Madryt/RIRM

drukuj