4. rocznica śmierci ks. kard. Józefa Glempa

Dziś mijają cztery lata od śmierci ks. kard. Józefa Glempa, który kierował Kościołem Katolickim w Polsce w latach 1981-2008. Nominację na tę funkcję otrzymał 7 lipca 1981 roku, półtorej miesiąca po śmierci Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Teolog i biblista, ks. prof. Waldemar Chrostowski podkreślił, że czas kierowania Kościołem w Polsce przez ks. kard. Józefa Glempa był wyjątkowy i trudny. Dodał, że wpływ na to miał m.in. burzliwy okres historii Polski, reorganizacja struktur kościelnych, konieczność zastąpienia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego czy pontyfikat św. Jana Pawła II.

– Czas kard. Józefa Glempa jako Prymasa Polski, przypadł na okres niezwykle wyjątkowy i zarazem bardzo trudny, stawiający Polskę wobec wielu wyzwań. Myślę więc, że im więcej czasu upłynie od śmierci kard. Józefa Glempa, tym bardziej będziemy zdolni i Ci, którzy przyjdą po nas, do rzeczowej, wyważonej i bardziej całościowej oceny tego wszystkiego, co wydarzyło się w okresie jego życia i w okresie jego posługi jako arcybiskupa Warszawy i Gniezna, a zarazem w okresie jego prymasowskiej posługi dla dobra Kościoła katolickiego w całej ojczyźnie – mówił ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Z okazji 4. rocznicy śmierci prymasa Polski kard. Józefa Glempa można w poniedziałek odwiedzić kryptę warszawskiej archikatedry, w której jest pochowany – poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Ks. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie na nowotwór płuc. Przez 27 lat sprawował funkcję Prymasa Polski; 23 lata przewodniczył  Konferencji Episkopatu Polski. Stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce m.in. w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 roku oraz w okresie przystąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl