fot. PAP/EPA

Papież Franciszek apeluje o wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktów na świecie

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do wspólnoty międzynarodowej o zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktów na świecie. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie modlił się za załogę zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego.

Przemawiając do wiernych w południe po modlitwie Anioł Pański, Franciszek nawiązał do obchodzonego w niedzielę po raz pierwszy Światowego Dnia Ubogich, który ogłosił po Roku Miłosierdzia.

Podkreślił, że w Rzymie i w wielu diecezjach na świecie przygotowano wiele inicjatyw modlitewnych i pomocowych.

„Pragnę, aby ubodzy byli w centrum naszych wspólnot nie tylko w takich chwilach, jak ta, ale zawsze. Bo znajdują się oni w sercu Ewangelii, to w nich spotykamy Jezusa, który mówi do nas i wzywa nas poprzez ich cierpienia i potrzeby” – powiedział Franciszek.

„Chcę przypomnieć dzisiaj w sposób szczególny o ludności żyjącej w bolesnym ubóstwie z powodu wojen i konfliktów. Ponawiam mój żarliwy apel do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie wszelkich możliwych wysiłków na rzecz pokoju, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie” – wzywał papież.

Odniósł się do kryzysu politycznego w Libanie.

„Szczególną myśl kieruję do drogiego narodu libańskiego i modlę się o stabilność kraju po to, by dalej mógł być +orędziem+ szacunku i koegzystencji dla całego regionu i całego świata” – mówił Franciszek.

Papież modlił się także za 44-osobową załogę okrętu podwodnego ze swej ojczystej Argentyny, po którym – jak mówił – „zaginął ślad”.

Franciszek przypomniał również, że w niedzielę obchodzony jest dzień pamięci o ofiarach wypadków drogowych.

„Zachęcam instytucje publiczne do zaangażowania na rzecz prewencji i apeluję do kierowców o ostrożność i poszanowanie norm, co jest pierwszą formą ochrony siebie i innych” – apelował.

PAP/RIRM

drukuj