Papież Franciszek apeluje o pokój w Wenezueli

Ojciec Święty Franciszek wystosował przesłanie na rozmowy rozpoczęte między rządem i opozycją w Wenezueli. Jest to odpowiedź na skierowane do Stolicy Apostolskiej przez prezydenta Nicolasa Maduro Morosa zaproszenie do wzięcia w nich udziału w charakterze mediatora.

Papieski list został odczytany przez nuncjusza w Wenezueli ks. abp. Aldo Giordano podczas pierwszego spotkania obydwu stron konfliktu, do którego doszło 10 kwietnia w nocy. Papież podziękował za zaproszenie oraz wyraził nadzieję, że rozpoczynający się proces przyniesie oczekiwane owoce, czyli pojednanie narodowe i pokój całemu narodowi wenezuelskiemu. Jak podkreślił, jest świadomy niepewności i bólu, które przeżywa wielu mieszkańców tego kraju. Zapewnił też po raz kolejny, że jest blisko wszystkich Wenezuelczyków, a zwłaszcza ofiar przemocy i ich rodzin.

„Jestem w pełni przekonany, że przemoc nigdy nie przyniesie krajowi pokoju i dobrobytu, bo jest ona zawsze tylko przyczyną dalszej przemocy. Natomiast przez dialog będziecie mogli odkryć wspólne podstawy i dzielić się tym, co pozwoli pokonać aktualny konflikt i polaryzację stanowisk, tak boleśnie odczuwane przez Wenezuelę, aby znaleźć płaszczyzny współpracy” – wskazał Ojciec Święty.

Papież Franciszek prosił wszystkie strony rozmów, by powstrzymały eskalację konfliktu i starały się być autentycznymi budowniczymi pokoju

Również ks. kard. Pietro Parolin wystosował na tę okazję specjalny list, w którym podkreśla, że rozpoczęte rozmowy pokojowe są dla Wenezueli wielką szansą. Wyraził żal, że nie może obecnie osobiście wziąć w nich udziału, ale zadeklarował swoją gotowość, by przy innej okazji być „świadkiem dobrej wiary”. O udział w negocjacjach szefa papieskiej dyplomacji, który przez wiele lat był nuncjuszem w tym kraju, zabiegał bowiem wenezuelski rząd.

„Proces pokojowy zakłada wielką odpowiedzialność wobec narodu wenezuelskiego i jest wielką szansą, której nie można stracić” – napisał watykański sekretarz stanu.

Prowadzona z czwartku na piątek pierwsza tura rozmów nie zakończyła się żadnymi konkretnymi ustaleniami. Ważny jest jednak fakt, że w ogóle do takiego spotkania doszło i że podjęty dialog nie został zerwany. Uzgodniono, że rozmowy będą kontynuowane we wtorek 15 kwietnia.

Radio Watykańskie/ RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl