Papież Franciszek apeluje o pokój i dialog w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie

Papież Franciszek podczas południowego spotkania z wiernymi w Watykanie zaapelował o pokój, dialog i pojednanie w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie. Modlił się też w intencji Wenezueli, gdzie trwają wybory prezydenckie.

Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra Franciszek powiedział, że obchodzona w niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego „prowadzi do Jerozolimy”.

Papież nawiązał do sobotniej inicjatywy czuwania modlitewnego, zorganizowanego przez franciszkanów w Jerozolimie.

„Wczoraj wieczorem przyłączyłem się duchowo do czuwania modlitewnego w intencji pokoju, które miało miejsce w tym mieście, świętym dla żydów, chrześcijan i muzułmanów” – podkreślił.

„Dzisiaj – dodał – dalej wzywamy Ducha Świętego, by rozbudził wolę i gesty dialogu oraz pojednania w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie”. W dniu, w którym w pogrążonej w ciężkim kryzysie Wenezueli odbywają się wybory prezydenckie, Franciszek zwrócił się z apelem w intencji tego kraju.

Na zakończenie spotkania z wiernymi powiedział: „Pragnę ponownie szczególnie wspomnieć o umiłowanej Wenezueli”.

„Proszę o to, aby Duch Święty dał całemu narodowi wenezuelskiemu, rządzącym i ludowi mądrość, by wejść na drogę pokoju i jedności” – mówił. Papież dodał, że modli się za więźniów, którzy zginęli w sobotę.

PAP/RIRM

drukuj