PAP/EPA

Papież apeluje o koniec przemocy palestyńsko-izraelskiej i o modlitwę za Ukrainę

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o natychmiastowe przerwanie przemocy i ataków między Palestyńczykami i Izraelczykami oraz o dialog i poszukiwanie pokoju. Wezwał też wiernych, by myśleli o Ukrainie i modlili się za jej naród.

 

Zwracając się do 25 tysięcy osób zgromadzonych na watykańskim placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański Papież nawiązał do eskalacji ataków i przemocy w Izraelu i na ziemiach palestyńskich w minionych dniach.

„Z wielkim bólem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, zwłaszcza o 10 Palestyńczykach, w tym kobiecie, zabitych podczas izraelskiej antyterrorystycznej akcji wojskowej w Palestynie, a także o tym, co wydarzyło się koło Jerozolimy w piątkowy wieczór, gdzie siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka. Spirala śmierci, która rośnie z dnia na dzień, zamyka tylko nieliczne promyki ufności, jakie są w tych dwóch narodach”- oświadczył Biskup Rzymu.

Następnie dodał: „Od początku roku dziesiątki Palestyńczyków zostało zabitych podczas wymiany ognia z izraelskim wojskiem”.

„Apeluję do dwóch rządów i do wspólnoty międzynarodowej o to, by natychmiast, bezzwłocznie znalazły inne drogi, obejmujące dialog i szczere poszukiwanie pokoju” – wezwał Ojciec Święty zachęcając wiernych do modlitwy w tej intencji.

Ponowił też swój apel dotyczący ciężkiej sytuacji humanitarnej z powodu wprowadzonej przez Azerbejdżan blokady korytarza laczyńskiego, czyli jedynej drogi łączącej Górski Karabach z Armenią i światem zewnętrznym.

„Jestem blisko wszystkich tych, którzy w pełni zimy są zmuszeni do tego, by stawiać czoła tym nieludzkim warunkom” – mówił papież Franciszek.

Jak dodał, „potrzeba dokonania każdego wysiłku na poziomie międzynarodowym, by znaleźć pokojowe rozwiązania dla dobra osób”.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia na spotkanie z Ojcem Świętym przybyły dzieci i młodzież z włoskiej Akcji Katolickiej w ramach inicjatywy Karawana Pokoju. Dwoje z nich stanęło z Franciszkiem w oknie Pałacu Apostolskiego.

Papież pozdrawiając młodych Włochów podkreślił: „Dziękuję wam za tę tak cenną w tym roku inicjatywę, bo gdy myślimy o udręczonej Ukrainie nasze zaangażowanie i nasza modlitwa o pokój powinny być jeszcze silniejsze”.

„Myślimy o Ukrainie i modlimy się za naród ukraiński, tak umęczony” – podkreślił.

PAP/TV Trwam

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl