Kościół ma 20 nowych księży kardynałów

Ojciec Święty Franciszek kreował dziś 20 nowych księży kardynałów. „Niech miłość nadaje kształt i sens naszemu życiu i działaniom” – podkreślał Papież. Nowi księża kardynałowie pochodzą z 18 krajów świata i reprezentują wszystkie kontynenty. W uroczystościach wziął udział emerytowany biskup Rzymu Benedykt XVI.

To drugi konsystorz Ojca Świętego Franciszka. W uroczystościach wziął udział emerytowany biskup Rzymu Benedykt XVI. Papież Franciszek kreował dziś 20 nowych księży kardynałów. Wielu z nich jest szczególnie zasłużonych dla spraw pokoju oraz pojednania i zaangażowanych w pomoc najbiedniejszym i cierpiącym, a także uchodźcom. Papież podkreślał, że księża kardynałowie są ważnym punktem odniesienia dla całego Kościoła.

 – W Kościele każde przewodniczenie wywodzi się z miłości, powinno dokonywać się w miłości, a jego celem jest miłość. Także Kościół, który jest w Rzymie, pełni rolę przykładu: tak, jak on przewodzi w miłości, tak też każdy Kościół partykularny jest wezwany, aby na swoim terytorium przewodzić w miłości – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Niech miłość nadaje kształt i sens naszemu życiu i działaniom – apelował Papież do księży kardynałów.

 – Ci, którzy żyją w miłości, nie są skoncentrowani na sobie. Ludziom egocentrycznym nieuchronnie brakuje szacunku, a często nie zdają sobie z tego sprawy, ponieważ „szacunek” jest właśnie zdolnością do liczenia się z drugim, jego godnością, jego kondycją, jego potrzebami – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Po słowach Ojca Świętego księża biskupi włączeni do kolegium kardynalskiego wyznali swoją wiarę, a następnie złożyli przysięgę. Jego Świątobliwość wręczył im pierścień oznaczający związek ze Stolicą Apostolską oraz czerwony biret, który jest symbolem oddania się kardynała na służbę Kościoła powszechnego nawet za cenę przelania krwi czyli  złożenia ofiary z życia.

Na zakończenie uroczystości Papież ogłosił, że 17 maja będą kanonizowane  trzy błogosławione zakonnice: Francuzka Joanna Emilii de Villeneuve – założycielka Zgromadzenia Sióstr od Niepokalanego Poczęcia z Castres oraz Palestynka: Maria od Jezusa Ukrzyżowanego– mniszka Zakonu Karmelitanek Bosych i Maria Alfonsyna Danila Ghattas – założycielka Zgromadzenia Sióstr Różańcowych z Jerozolimy.

Transmisję uroczystości przeprowadziło Radio Maryja i TV Trwam.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl