fot. twitter.com

Papieskie medale dla prof. Tomasza Jasińskiego i Pawła Wosickiego

Papież Franciszek przyznał medale „Pro Ecclesia et Pontifice” polskiemu historykowi prof. Tomaszowi Jasińskiemu i Pawłowi Wosickiemu, znanemu działaczowi pro-life – poinformowało w środę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Medale wręczył odznaczonym przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki podczas spotkania z rektorami wyższych uczelni Poznania i Wielkopolski w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupa poznańskiego.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KEP, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” przyznawany jest osobom świeckim w dowód uznania za pracę „dla Kościoła i Papieża”. To jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej.

Prof. Tomasz Jasiński jest mediewistą, profesorem historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownikiem Zakładu Źródłoznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii i dyrektorem Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk. Jego badania koncentrują się wokół mediewistyki i źródłoznawstwa, a zwłaszcza dziejów historiografii średniowiecznej, rocznikarstwa i dyplomatyki. Jest członkiem Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim.

Paweł Wosicki od wielu lat jest zaangażowany w działalność na rzecz obrony życia ludzkiego od chwili poczęcia. Uczestniczy w projektach samorządowych wobec rodziny oraz w szeregu programów wspierających rodzinę, szczególnie wielodzietną. Jest prezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Fundacji „Głos dla Życia”, redaktorem naczelnym i wydawcą magazynu Służby Życiu i Rodzinie „Głos dla Życia”, członkiem Zespołu ds. Rodziny przy Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski i członkiem założycielem Związku Rodzin Dużych 3+.

PAP/RIRM

drukuj