fot. PAP/Leszek Szymański

Na zebraniu plenarnym m.in. o 100-leciu KEP i odnowieniu relacji dyplomatycznych z Watykanem

Stulecie odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską i powstania Konferencji Episkopatu Polski, a także podsumowanie ŚDM – to główne tematy 382. Zebrania Plenarnego KEP – powiedział dziennikarzom we wtorek przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Ks. abp Stanisław Gądecki bierze udział w 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które we wtorek rozpoczęło się w Warszawie.

W rozmowie z dziennikarzami poinformował, że ze względu na wizytę sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolina jednym z najważniejszych tematów rozpoczynających się obrad będzie setna rocznica odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

„Sama nuncjatura apostolska (w Polsce – PAP) ma znacznie dłuższą historię niż 100 lat. Pierwsza wizyta nuncjusza apostolskiego w Polsce odbyła się w 1519 r. (…) Trzeba więc podkreślać unormowanie stosunków i relacji między Polską a Watykanem” – przypomniał.

Odnosząc się do jubileuszu setnej rocznicy powstania Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał, że w historii Kościoła katolickiego w Polsce synody biskupów były ciągle obecne.

„To były te momenty, kiedy wszyscy biskupi zbierali się i decydowali w sprawach całego Kościoła” – zastrzegł.

Dodał, że trzecim punktem obrad będzie podsumowanie przez ks. bpa Marka Solarczyka Światowych Dni Młodzieży, które w styczniu 2019 r. odbyły się w Panamie.

W czasie konferencji prasowej rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował, że na zebraniu po raz kolejny księża biskupi podejmą temat ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym.

„Z jednej strony chodzi o pewną zmianę mentalności wszystkich, żeby dawać pierwszeństwo ofiarom” – zastrzegł.

Jak dodał, równie ważna jest kwestia wysłuchania pokrzywdzonych.

„Arcybiskup Gądecki rozpoczął spotkania z osobami pokrzywdzonymi i będą one kontynuowane. Podczas obrad podzieli się wnioskami z tych spotkań” – poinformował.

Dodał, że biskupi wysłuchają też relacji wiceprzewodniczącego KEP ks. abpa Marka Jędraszewskiego ze spotkania przewodniczących episkopatów z papieżem Franciszkiem na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, które odbyło w lutym w Watykanie.

Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że biskupi będą dyskutować o konkretnych działaniach mających chronić dzieci i młodzież przed molestowaniem.

PAP/RIRM

drukuj