Papieska Eucharystia z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła

W przypadającą dziś uroczystość Świętych Piotra i Pawła Ojciec Święty Franciszek sprawował Eucharystię, w trakcie której wręczył paliusze 25 nowym metropolitom. Wśród nich znalazł się ks. abp Adam Szal z Przemyśla.

Nałożenia paliusza ks. abp. Szalowi dokona ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Uroczystość odbędzie się 2 lipca w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Paliusz jest symbolem pełności władzy biskupa Rzymu, oznaką jurysdykcji i symbolem wierności papieżowi.

Papież w homilii nawiązał do fragmentu z Dziejów Apostolskich o nawiedzeniu przez św. Piotra domu Jana zwanego Markiem. Zwrócił uwagę, że wspólnota chrześcijańska pozostawała zamknięta w domu w atmosferze strachu.

W tym kontekście Ojciec Święty przestrzegał przed pokusą zamknięcia się w sobie kościoła w obliczu zagrożeń.

– Ale także i tutaj jest szczelina, przez którą może przeniknąć działanie Boga: Łukasz mówi, że w tym domu, „zebrało się wielu na modlitwie”. Modlitwa pozwala łasce otworzyć drogę wyjścia: od zamknięcia do otwarcia, od strachu do odwagi, od smutku do radości. I możemy dodać: od podziału do jedności – podkreślił Papież.

Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Stambule. 41 osób zginęło, a 239 zostało rannych w samobójczych atakach na międzynarodowym lotnisku. Wśród ofiar jest 13 cudzoziemców. W ataku nie został poszkodowany żaden Polak.

– Wczoraj w Stambule dokonano ataku terrorystycznego. Spowodował on śmierć i rany wielu osób. Módlmy się za te ofiary, za rodziny i za drogi nam naród turecki. Niech pan nawróci serca autorów tego zamachu, aby zaprowadził ich na drogi pokoju – powiedział papież Franciszek.

Transmisję dzisiejszych uroczystości z Watykanu przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl