Ostatnie przygotowania Jasnej Góry do wizyty Ojca Świętego

Na Jasnej Górze trwają ostatnie przygotowania do wizyty papieża Franciszka. Doposażane są zbudowane na błoniach podesty i ołtarz. Z kolei bezpośrednim duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia będzie rozpoczynająca się dzisiaj nowenna.

Poniedziałek to też dzień rozpoczęcia zwiedzania jasnogórskiego sanktuarium przez młodzież z całego świata, która odwiedzi Polskę w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży (ŚDM) w Krakowie, w których weźmie udział papież Franciszek. 28 lipca uda się on z pielgrzymką na Jasną Górę, gdzie odprawi Mszę św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki OSPPE podkreślił, że oprócz przygotowań całej organizacji uroczystości z Ojcem Świętym, dla jasnogórskich paulinów bardzo ważną kwestią jest też wewnętrzne przygotowanie się na tę okazję.

„Chcemy tę wizytę papieża Franciszka przeżyć w duchu wiary, jako odwiedziny nie tylko wielkiej osobistości, głowy państwa, ale przede wszystkim namiestnika Chrystusa, następcy św. Piotra, dlatego podejmujemy modlitwę” – powiedział o. Sebastian Matecki OSPPE.

Modlitwa w intencji Ojca Świętego prowadzona jest tam nieustannie od kilkudziesięciu lat, ale bezpośrednim duchowym przygotowaniem na zbliżające się wydarzenia będzie rozpoczynająca się w poniedziałek i trwająca dziewięć dni nowenna.

„Chcemy tą modlitwą nocnych czuwań objąć wszystkie intencje papieża Franciszka – to, co będzie miało miejsce w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i to, co będzie się działo na Jasnej Górze oraz we wszystkich pozostałych miejscach, które nawiedzi Ojciec Święty (…). Mamy nadzieję, że Papież Franciszek zechce ten dar przyjąć i będzie on owocny nie tylko dla Ojca Świętego, ale także dla nas” – zaznaczył przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra OSPPE.

Jak wskazał rzecznik Jasnej Góry, ta wieczorna modlitwa rozpoczynać się będzie od Apelu Jasnogórskiego, następnie różne zgromadzenia zakonne będą prowadzić czuwanie, a całość zakończy Msza św. o północy w Kaplicy Cudownego Obrazu. Wyjątkiem będzie ostatnie nabożeństwo w przededniu wizyty papieża Franciszka, które z powodu zamknięcia na ten czas klasztoru odprawione zostanie na zewnątrz sanktuarium.

Na kilka dni przed wizytą Ojca Świętego, jasnogórskich paulinów czekają również ostatnie przygotowania organizacyjne. Chodzi głównie o dalsze prace wokół ołtarza na szczycie, na jasnogórskich błoniach, skąd papież Franciszek przewodniczyć będzie uroczystości.

Również w poniedziałek rozpocznie się zwiedzanie sanktuarium przez młodzież z całego świata. Jak powiedział o. Matecki OSPPE, chęć zwiedzenia Jasnej Góry od 18 lipca do 4 sierpnia zgłosiło ponad 250 tys. osób z ponad 1,5 tys. grup, z ponad 30 krajów.

W tym czasie do tego jednego z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie i zarazem największego centrum pielgrzymkowego w Polsce, najwięcej młodych przyjedzie z Francji, Hiszpanii, Włoch i USA. Zapewne kroki wszystkich pielgrzymów skierują się przed Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, by przynajmniej na chwilę pomodlić się przed jej wizerunkiem.

PAP/RIRM

drukuj