Spotkanie przewodniczącego KEP i zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki 16 i 17 lipca przebywał z wizytą na Ukrainie. Duchowny został zaproszony do narodowego sanktuarium w Zarwanicy – zwanego ukraińską Częstochową – przez ks. abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego.

W sobotę ks. abp Stanisław Gądecki wziął udział w procesji światła.  Jego słowa  nawiązujące do przemówienia Jana XXIII na rozpoczęcie Soboru Watykańskiego II zyskały aprobatę rzeszy wiernych, który przyjęli je oklaskami. Przewodniczący KEP podkreślił, że Polaków i Ukraińców łączy szczególna, braterska więź. Duchowny zauważył, że „to braterstwo wiary, którą przyjęliśmy w podobnym czasie, braterstwo, które dotyczy teraźniejszości i przyszłości.

Ksiądz arcybiskup podziękował ukraińskim duchownym za zaproszenie. Wskazał, że przyjął je z radosnym sercem.

– Wczorajsze nabożeństwo, w którym wszyscy uczestniczyliśmy wywarło na mnie ogromne wrażenie. Jest dowodem na to, że pielgrzymka jest nie tylko przemieszczaniem się ku konkretnemu miejscu, ale także ruchem w głąb serca. Dobra pielgrzymka, to także wejście w serce historii, która dla Cerkwi była bardzo trudna – mówił przewodniczący KEP.

Ks. abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że z historii naszych narodów można wydobywać wiele tematów do kłótni, ale to wszystko nie ma najmniejszego sensu.

– Nowe pokolenia nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za przeszłość. Nowe pokolenia trzeba budować na prawdzie i dobru oraz wydobywać z historii tylko to, co służy dobru przyszłemu.  Patrząc w takiej perspektywie na naszą teraźniejszość i przyszłość chciałbym zapewnić wszystkich Ukraińców, przede wszystkim arcybiskupów i biskupów, o tym, że Polska modli się za Ukrainę – podkreślił duchowny.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski tłumaczył, że zwycięstwo zależy jedynie od Pana Boga.

– Zawsze musimy pamiętać o przesłaniu Pisma Świętego, w którym czytamy, że zwycięstwo nie zależy od liczby wojska, ale od pomocy, która przychodzi z Góry. Dlatego zachowujemy nadzieję, że naród ukraiński będzie cieszył się wolnością i pokojem – dodał ks. abp Stanisław Gądecki.

Na zakończenie przemówienia skierowanego do Ukrainy polski duchowny zaprosił ukraińską młodzież na Światowe Dni Młodzieży.

– Liczymy na obecność ukraińskiej młodzieży na ŚDM w Krakowie z Ojcem Świętym. Cały komitet organizacyjny myśląc o młodzieży z całego świata, która przybędzie do Krakowa, przede wszystkim liczy na młodzież ze Wschodu. Wy macie najbliżej do nas, a my mamy najbliżej do was – o tym pamiętajmy – powiedział przewodniczący KEP.

Zarwanica jest największym sanktuarium Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. Znajduje się na Zachodnim Podolu w zakolu rzeki Strypy.

episkopat.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl