Profesorowie i pracownicy instytutów badawczych stanęli w obronie św. Jana Pawła II. Prof. W. Polak: Jan Paweł II był darem od Boga dla Polski w XX wieku

Ponad 200 profesorów i pracowników instytutów badawczych stanęło w obronie św. Jana Pawła II. W liście otwartym podkreślili, że oczerniając Papieża, pokazujemy brak szacunku dla najjaśniejszych kart historii. „Jan Paweł II był darem od Boga dla Polski w XX wieku” – podkreślił historyk, prof. Wojciech Polak.

[TYLKO U NAS] O. prof. A. Wodka CSsR: Otaczamy ks. kard. Zenona Grocholewskiego wdzięczną pamięcią za odwagę twórczej wyobraźni, dzięki której wspierał każdą próbę dialogu

Otaczamy ks. kardynała wdzięczną pamięcią także za odwagę twórczej wyobraźni, dzięki której wspierał każdą próbę dialogu między objawioną prawdą, żywym świadectwem wspólnoty Kościoła i najściślejszymi kompetencjami nauk empirycznych oraz umiejętnością przekazywania najpiękniejszego orędzia, jakim jest sam żyjący wśród nas Jezus. Tu i teraz obecny i aktywny. Tym, przypuszczam, tłumaczy się znana wszystkim miłość ks. kard. Zenona Grocholewskiego wobec Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – powiedział o. prof. Andrzej Wodka CSsR, dyrektor Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych, w przesłaniu skierowanym do uczestników XIII Międzynarodowego Kongresu w murach WSKSiM.

We Wrocławiu sprawowana była Msza św. żałobna za zmarłego ks. kard. H. Gulbinowicza

Metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny przewodniczył żałobnej Mszy świętej za zmarłego ks. kardynała Henryka Gulbinowicza, która sprawowana byała w piątek we Wrocławiu w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus. „Dziękuję wszystkim za obecność. Bardzo dziękuję za modlitwę za zmarłego kardynała” – powiedział.

Ks. bp T. Bronakowski: Bł. Karolina Kózkówna jest wielkim przykładem dla współczesnej młodzieży, ale czy nie jest przykładem zawstydzającym?

Jak podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski w felietonie „Myśląc Ojczyzna”, bł. Karolina jest wielkim przykładem dla współczesnej młodzieży, ale czy nie jest w pewnym sensie przykładem zawstydzającym? Mówił o tym  św. Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjnej: „Czy święci są po to, żeby zawstydzać?” i odpowiadał: „Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości”. Potrzebny jest wszystkim, chociaż ta młodziutka dziewczyna swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych.

Zmarł o. dr Stanisław Przepierski OP

W środę wieczorem do Domu Ojca odszedł o. dr Stanisław Przepierski. Smutną wiadomość za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał zakon dominikanów. O. Stanisław Przepierski kilka dni temu skończył 61 lat, w zakonie przeżył 35 lat, w kapłaństwie – 29 lat. Był wielkim czcicielem Matki Bożej i modlitwy różańcowej.

Polacy wspierają wiernych z Górskiego Karabachu

Trwa exodus Ormian z Górskiego Karabachu. Sytuacja uchodźców, którzy chronią się w Armenii jest dramatyczna. W wyniku konfliktu zbrojnego utracili dobytek całego życia i potrzebują pilnej pomocy. Zbliżająca się zima może być dla nich czasem pogłębiającej się katastrofy humanitarnej.