[TYLKO U NAS] Zarzuty zawarte w filmie „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, „Don Stanislao. Postscriptum”, są nieprawdziwe – stwierdza w analizie prawnej adwokat dr Michał Skwarzyński

Ks. kard. Stanisław Dziwisz, jako Metropolita Krakowski wykonał wszystkie swoje obowiązki wynikające z prawa publicznego i kanonicznego, zarzuty zawarte w filmie „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, „Don Stanislao. Postscriptum”, są nieprawdziwe. Ksiądz Kardynał winien rozważyć wystąpienie na drogę sądową przeciwko autorowi, redaktorom i emitentowi tych filmów. Komentarz źródłowy i metodologiczny do tzw. Raportu McCarricka, jego niedomówienia wskazują, że dokument powstał raczej, pod z góry założoną tezę, mając za zadanie „damnatio memoriae” Jana Pawła II i odsunięcie odpowiedzialności z Kurii Rzymskiej, jak również ukrycie rzeczywistych beneficjentów działalności Theodora McCarricka. Stolica Apostolska powinna rozważyć propozycje koniecznych zmian w prawie kanonicznym lub/i praktyce stosowania prawa kanonicznego na poziomie krajowym i Kurii Rzymskiej w zakresie powołania niezależnych komisji przy Episkopatach na wzór francuskiej, Komisji w Kurii Rzymskiej oraz pilnie powołać w każdym kraju Kościelne Biuro Śledcze – wskazał w analizie prawnej sprawy ks. kard. Stanisława Dziwisza i Raportu McCarrica dr Michał Skwarzyński.

Belgię połączyła adoracja Najświętszego Sakramentu

W Belgii dobiegł końca Festiwal Venite adoremus. Jest to akcja duszpasterska, która proponuje nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu przez ostatnich 11 dni i nocy roku kościelnego. Inicjatywa ta zrodziła się w 2007 r. i początkowo obejmowała jedynie trzy parafie. Dziś są w nią zaangażowane wszystkie belgijskie diecezje.

W Anglii chrześcijanie schodzą do podziemia

Chrześcijanie spotykający się w ukryciu to nie tylko historyczna ciekawostka z czasów starożytnego Rzymu, ale rzeczywistość angielskich kościołów XXI wieku. Coraz więcej wspólnot na Wyspach decyduje się na nielegalne nabożeństwa i świadome łamanie zasad lockdownu.

Nowenna w intencji chorych na COVID-19

W pierwszą środę adwentu 2 grudnia rozpocznie się dziewięciotygodniowa nowenna w intencji chorych na COVID-19, pracowników placówek leczniczych i ich bliskich – zapowiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia ks. bp Romuald Kamiński.