fot. K. Klej

Koncert ku czci św. Cecylii w toruńskim sanktuarium

W niedzielę obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej. Z tej okazji w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbył się koncert organowy w wykonaniu Julii Kubackiej.

22 listopada to liturgiczne wspomnienie św. Cecylii. Pochodząca z III wieku patronka chórzystów, organistów i muzyki kościelnej co roku gromadzi w swoje święto wiernych na koncertach. Głównie dźwięk organów czy śpiew chórzystów rozbrzmiewa w tym dniu w kościołach. Są także szkoły, które co roku organizują festiwal muzyczny tzw. Cecyliadę.

Także w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu oddano cześć św. Cecylii. Po Mszy św. o godz. 12.00 odbył się koncert organowy w wykonaniu Julii Kubackiej, obecnie pełniącej funkcję organistki w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku koło Torunia. Mimo młodego wieku jest laureatką licznych konkursów pianistycznych i organowych.

Podczas koncertu w wykonaniu Julii Kubackiej mogliśmy usłyszeć utwory Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdyego oraz Nicolausa Bruhnsa.

– Koncert w wykonaniu Juli Kubackiej był szczególny. W nawiązaniu do Ewangelii dnia, wszyscy głodni oraz spragnieni zostali nakarmieni i napojeni, najpierw podczas Eucharystii, a następnie podczas uwielbienia Boga poprzez piękno muzyki sakralnej – wskazał Kamil Frąś, organista toruńskiego sanktuarium.

Julia Kubacka w 2015 roku ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia w Toruniu. Obecnie jest uczennicą klasy VI II stopnia ZSM w Toruniu na fortepianie w klasie Kamila Węgorka. W czerwcu bieżącego roku ukończyła z wyróżnieniem Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej pod okiem Jakuba Pankowiaka. Mimo młodego wieku jest laureatką konkursów pianistycznych i organowych, m. in. I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Inowrocławiu, III miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym we Włocławku, III miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Turznie, wyróżnienia na XV Białostockim Festiwalu Młodych Organistów. W 2018 roku na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym we Włoszech w Riva del Garda otrzymała nagrodę specjalną dla najlepszego akompaniatora. Systematycznie bierze udział w kursach pianistycznych i organowych. Jest solistką koncertów organowych m. in. w Gnieźnie, Krzeszowie, Toruniu. Jest trzykrotną stypendystką Prezydenta Miasta Torunia.

san

radiomaryja.pl

drukuj