Wspomnienie św. Andrzeja Boboli

W Polsce obchodzone jest dziś święto jednego z patronów kraju – męczennika św. Andrzeja Boboli SJ. Będąc patronem jedności w trudnych czasach, może być dziś naszym skutecznym orędownikiem – powiedział o. Waldemar Borzyszkowski, jezuita, kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Śladami ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: Rywałd

„Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej w sposób szczególny związane jest z postacią nietuzinkową Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, który między 26 września a 12 października 1955 roku właśnie w naszym kapucyńskim klasztorze był więziony. Według zapisków ks. Prymasa to właśnie tutaj, w tym miejscu, w sanktuarium maryjnym zrodziła się pierwsza myśl w jego sercu, aby oddać się w macierzyńską niewolę Najświętszej Maryi Pannie” – wskazał o. Robert Maria Żuczkowski, kapucyn z Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej.

Pandemia czasem cierpienia, próby, pogłębienia rozwoju duchowego i budowania relacji międzyludzkich

Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe 15 maja zorganizowało w Krakowie sympozjum, podczas którego szukało odpowiedzi na pytanie, czy czas pandemii to czas cierpienia i próby, czy okazja do pogłębienia rozwoju duchowego i budowania relacji międzyludzkich? Zaproszeni prelegenci spojrzeli na temat z perspektywy historycznej, pastoralno-moralnej oraz duchowo-praktycznej.

Chrześcijanie w Chinach wciąż są prześladowani; Zachód nie reaguje

Mogłoby się wydawać, że PRL czy Mur Berliński to już tylko złe wspomnienia z przeszłości. Podział na Europę wschodnią (komunistyczną) i zachodnią (kapitalistyczną) nieubłagalnie minął. Jednak fala ateizmu i związanego z nim komunizmu dotarła jeszcze dalej i ma się świetnie m.in. w Chinach. Perspektywy dla chrześcijan pod rządami komunizmu wciąż są złe, a Zachód nadal wzmacnia więzi gospodarcze z Chinami, pomimo fundamentalnego naruszania praw człowieka, co jest bezdusznie pomijane w poszukiwaniu jedynego celu, jakim są transakcje handlowe.

Sympozjum naukowe o życiu i duchowości o Wenantego Katarzyńca

2 czerwca w klasztorze franciszkanów w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 4, odbędzie się sympozjum naukowe o życiu i duchowości Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca (1889-1921). Miejsce i dzień tego wydarzenia nie są przypadkowe. Bowiem w krakowskim klasztorze, o Wenanty odbył studia filozoficzno-teologiczne w latach 1909-1914, przygotowujące go do kapłaństwa, i tutaj właśnie otrzymał sakrament kapłaństwa dnia 2 czerwca 1914 r. z rąk ks. bp Anatola Nowaka w kaplicy Matki Bożej Bolesnej, Smętnej Dobrodziejki Krakowa.