Autorstwa fotograf nieznany - Archiwum franciszkanów, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48893700

Sympozjum naukowe o życiu i duchowości o Wenantego Katarzyńca

2 czerwca w klasztorze franciszkanów w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 4, odbędzie się sympozjum naukowe o życiu i duchowości Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca (1889-1921). Miejsce i dzień tego wydarzenia nie są przypadkowe. Bowiem w krakowskim klasztorze, o Wenanty odbył studia filozoficzno-teologiczne w latach 1909-1914, przygotowujące go do kapłaństwa, i tutaj właśnie otrzymał sakrament kapłaństwa dnia 2 czerwca 1914 r. z rąk ks. bp Anatola Nowaka w kaplicy Matki Bożej Bolesnej, Smętnej Dobrodziejki Krakowa.

Sympozjum wpisuje się w obchody Roku Ojca Wenantego (1921-2021), którego 100. rocznicę śmierci krakowska prowincja franciszkanów uroczyście będzie  celebrować. Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.00 w bazylice franciszkańskiej w Krakowie, której przewodniczyć będzie ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski, a Słowo Boże wygłosi o. Marian Gołąb, prowincjał franciszkanów z Krakowa.

Po Eucharystii o godz. 11.30 w auli bł. Jakuba Strzemię (wejście od Plant), rozpocznie się sesja naukowa. Wśród prelegentów będą profesorowie i wykładowcy uczelni zagranicznych i polskich, m.in. z Rzymu, Opola, Warszawy, Krakowa. Moderatorem sympozjum naukowego będzie o. prof. dr hab. Zdzisław Józef Kijas, postulator generalny zakonu franciszkanów z Rzymu.

Organizatorami sympozjum są: Klasztor Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Klasztor Franciszkanów w Krakowie oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie.

 

wanenty.pl/radiomaryja.pl      

drukuj