S. Elżbieta Róża Czacka – Matka niewidomych i widzących

„Myślę, że Matka Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Głównym źródłem alkoholizowania w polskich domach jest piwo. Jednym z powodów – publiczna reklama tego trunku

Sierpień to w kościele katolickim miesiąc abstynencji od alkoholu. Co roku do podjęcia się i wytrwania w niej, a także do duchowej ofiary w intencji osób upijających się zachęca Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Tak samo jest i w tym roku. Przewodniczący zespołu ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że abstynent to odważny świadek trzeźwego, odpowiedzialnego i błogosławionego przeżywania swojego codziennego życia.

Ks. kard. Stefan Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

Kapelan Armii Krajowej w Grupie „Kampinos”, pseudonim „Radwan III”, szpital powstańczy w Laskach – to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. „Szczupły, wysoki (…) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli” – tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

[TYLKO U NAS] Ks. bp M. Gucwa o sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej: Kościół angażuje się w działalność charytatywną, zwłaszcza w sferze edukacji i zdrowia

Kościół stara się uspokajać skomplikowaną sytuację, np. poprzez rozmowy z rebeliantami. Rozmawiamy o cierpieniu mieszkańców, które jest wyrazem ich działań. Ponadto jako biskupi kierujemy apele do rządzących i spotykamy się z prezydentem, dzięki czemu ma on pogląd na sytuację, która panuje w kraju – powiedział ks. bp Mirosław Gucwa, ordynariusz diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, podczas programu „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Uroczystość św. Alfonsa Marii de Liguori

W niedzielę, 1 sierpnia, we wspólnotach redemptorystów obchodzimy uroczystość św. Alfonsa Marii de Liguori (1696-1787), założyciela redemptorystów, która w liturgii całego Kościoła przeżywana jest jako wspomnienie obowiązkowe. Dał on początek zgromadzeniu zakonnemu, które liczy dziś prawie 5 tys. członków, głoszących Obfite Odkupienie w 82 krajach świata.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski: Abstynencja to wielkie świadectwo życia w wolności wewnętrznej

Abstynencja to wielkie świadectwo życia w wolności wewnętrznej. Apel o sierpniową abstynencję kierujemy przede wszystkim do wierzących, aby podjęli taką duchową ofiarę w intencji osób upijających się – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Ks. bp T. Bronakowski: Oby sierpień 2021 roku stał się przełomowym w drodze naszego narodu ku trzeźwości

Na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, trzeba na nowo zastanowić się nad przyczynami problemów uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, które tak boleśnie ranią nasze społeczeństwo – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 2021, podpisanym przez jego przewodniczącego ks. bp Tadeusza Bronakowskiego.