Hiszpania: Krytyka po usunięciu pomnika św. Jana Pawła II w Galicji

Hiszpańskie organizacje katolików świeckich, politycy, a także część mediów krytykuje decyzję rządu wspólnoty autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, dotyczącą usunięcia pomnika św. Jana Pawła II w Monte del Gozo. Przypominają, że właśnie tam w 1989 r. pochodzący z Polski papież mówił o chrześcijańskich korzeniach Europy.

Ks. abp S. Gądecki dla KAI o obostrzeniach: Mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia

Mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe. Rządy z przeszłości nigdy nie ośmieliły się nałożyć na Kościół tak drastycznych zakazów – napisał w artykule dla Katolickiej Agencji Informacyjnej przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik św. Jana Pawła II

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik św. Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Compostela w 1989 roku. Grupa kapłanów i wiernych rozpoczęła starania o powrót pomnika na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowym. Pomnik leżał na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

Ks. kard. S. Wyszyński 97 lat temu na Jasnej Górze odprawił pierwszą Mszę świętą

Dokładnie 97 lat temu, 5 sierpnia 1924 r., w słynnej kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, swoją pierwszą Mszę św. odprawił ks. Stefan Wyszyński. „Prawdziwą męką była moja pierwsza Msza święta” – wspominał później Prymas. Mający problemy ze zdrowiem młody ksiądz, który modlił się o możliwość odprawienia jeszcze przynajmniej jednej Mszy, został po Janie Pawle II najwybitniejszą postacią polskiego Kościoła w XX w.

Spotkanie przewodniczącego Episkopatu Hiszpanii z rządem

Ks. kard. Juan José Omella spotkał się z Felixem Bolañosem, nowym ministrem do spraw prezydencji, kontaktów z parlamentem i demokracji w drugim rządzie Pedra Sáncheza. W jego kompetencji leżą również kontakty z Kościołem katolickim. Przewodniczący Episkopatu Hiszpanii zaapelował do rządu o otwarcie się na dialog z całym społeczeństwem.